PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Konfederacja Lewiatan: pozwólmy dopłacać do ponadstandardowego leczenia

Lewiatan/szaft
11-02-2015, 10:49
Konfederacja Lewiatan: pozwólmy dopłacać do ponadstandardowego leczenia Konfederacja Lewiatan: pacjenci powinni mieć możliwość dopłacenia do procedur NFZ (źródło: Fotolia/PTWP)
- „Zmuszanie" zarówno pacjenta jak i lekarza do oferowania jedynie świadczeń mających pokrycie w finansowaniu ze środków NFZ stoi w rażącej sprzeczności z zasadami stojącymi u podstaw tworzenia systemu opieki zdrowotnej oraz z konstytucyjnym prawem do życia - uważa Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan nie może zgodzić się z istniejącą praktyką, która nie ma podstaw w obowiązujących przepisach. Eksperci organizacji przypominają wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 stycznia 2004 r. (K 14/03) w którym wskazano, że „Konstytucja nie zakłada powszechnej dostępności do wszystkich znanych i stosowanych, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej, świadczeń opieki zdrowotnej".

Czytaj także:

Konfederacja Lewiatan: pacjenci powinni mieć możliwość dopłacenia do procedur NFZ

Na NFZ bez dopłat, ale

Andrzej Baszkowski (NRL): dopłaty do leczenia doprowadzą do nierówności wśród stomatologów

Pracodawcy RP apelują o możliwość stosowania dopłat

- Oznacza to, że poprzez równy dostęp należy rozumieć możliwość otrzymania przez każdego świadczeniobiorcę określonego świadczenia, ale wybór czy chce skorzystać z takiej metody, czy też z innej nie może być przez państwo ograniczany - uważa Lewiatan.

Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan, uważa, że „zmuszanie" zarówno pacjenta jak i lekarza do oferowania jedynie świadczeń mających pokrycie w finansowaniu ze środków NFZ - znajduje się w rażącej sprzeczności z zasadami stojącymi u podstaw tworzenia systemu opieki zdrowotnej oraz konstytucyjnym prawem do życia.

- Konfederacja Lewiatan stanowczo sprzeciwia się takiemu podejściu. Godzenie się na stosowaną praktykę oznaczałoby bowiem wyrażenie zgody na dyskryminację tych pacjentów, których stać na pełnopłatne usługi wobec tych, którzy - z uwagi na sytuację finansową - mogą skorzystać jedynie z oferty wynikającej z umowy proponowanej przez NFZ - czytamy w komunikacie.

Ekspertka zwraca uwagę, że umowy z NFZ są tak skonstruowane, iż pacjent nie ma możliwości faktycznego dochodzenia swoich praw. Stronami umów są bowiem NFZ i placówka medyczna.

Źródło: konfederacjalewiatan.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH