PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Konfederacja Lewiatan: pacjenci powinni mieć możliwość dopłacenia do procedur NFZ

Konfederacja Lewiatan/rynekzdrowia.pl/jsz
23-05-2014, 10:09
Konfederacja Lewiatan: pacjenci powinni mieć możliwość dopłacenia do procedur NFZ Konfederacja Lewiatan: pacjenci powinni mieć możliwość dopłacenia do procedur NFZ (źródło: Fotolia/PTWP)
Pacjenci, aby uzyskać dostęp do najlepszej terapii, powinni mieć możliwość dopłacenia do oferowanej przez NFZ procedury - przekonuje Konfederacja Lewiatan w liście skierowanym do premiera Donalda Tuska.
Przepisy uniemożliwiające placówkom medycznym pobieranie od pacjentów opłat dodatkowych za usługi wykraczające poza świadczenia gwarantowane ze środków publicznych (pod rygorem utraty prawa do leczenia refundowanego) są niezgodne z konstytucją RP - uważa Konfederacja Lewiatan, która wraz z Polską Unią Szpitali wystosowała list do premiera. W zasadzie kwestia sporna nie dotyczy przepisów, bo te - według KL - dopuszczają formułę dopłat, tylko ich restrykcyjnej interpretacji na poziomie Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

Obecnie, gdy pacjent chce otrzymać najlepsze świadczenie - musi wybrać pomiędzy świadczeniem NFZ, a świadczeniem pełnopłatnym. Dzieje się tak, mimo że jest ubezpieczony i ma prawo do świadczeń.

Eksperci Lewiatana uznają, że konstytucja RP i ustawy regulujące zakres świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych dopuszczają możliwość wnoszenia przez pacjentów opłat za świadczenia ponad standard finansowany przez NFZ bez utraty prawa ze składki.

Ich zdaniem wprowadzenie zakazu dopłat na podstawie interpretacji przepisów ustawowych jest niezgodne z konstytucją RP. Tego rodzaju interpretacja uniemożliwia rzetelne i sprawne działanie systemu opieki zdrowotnej, a tym samym narusza „zasady państwa prawnego w zakresie konstytucyjnego prawa obywateli" do ochrony zdrowia. Jest więc niezgodna z art. 68 w związku z art. 2 Konstytucji RP.

Według Konfederacji Lewiatan nie ma żadnego ustawowego przepisu, który wprost zakazywałby pacjentom dopłat, a jest to jedynie wynik interpretacji przepisów przez MZ i NFZ.

Lewiatan podkreślił, że dopłaty dokonywane przez pacjenta funkcjonują np. w zakresie refundacji leków oraz wyrobów medycznych, więc niezrozumiałe jest upieranie się, że taka możliwość jest zabroniona przy innych świadczeniach.

Eksperci Lewiatana zauważają, że działania NFZ, polegające na uniemożliwianiu placówkom medycznym pobierania od pacjentów opłat dodatkowych za wykonanie usług wykraczających poza finansowane ze środków publicznych świadczenia gwarantowane, są naruszeniem ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.  

Autorzy listu zaapelowali do premiera o racjonalizację działań rządu i dopuszczenie, aby pacjenci mogli samodzielnie dokonywać wyboru leczenia najbardziej właściwego dla siebie bez konieczności rezygnowania z uprawnienia, jakim jest refundacja ze środków NFZ do wysokości ustalonej przez płatnika publicznego.

POLECAMY W SERWISACH