PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Komputerowy gigant inwestuje w stomatologię

szaft
27-06-2014, 11:10
Komputerowy gigant inwestuje w stomatologię Komputerowy gigant inwestuje w stomatologię (źródło: sxc.hu)
Tym razem nie chodzi o rozwój sprzętu, czy o coraz bardziej popularne dentystyczne aplikacje na urządzenia mobilne. Legend Holdings, główny udziałowiec firmy Lenovo – doskonale znanej m.in. z produkcji komputerów, przeznaczył 160 mln dolarów na rozwój chińskiej sieci gabinetów dentystycznych Byer Dental Group.

Zastrzyk finansowy w postaci miliarda juanów ma sprawić, że w ciągu 3-5 lat sieć gabinetów iByer zwiększy się z 20 do 200. Placówki dentystyczne mają funkcjonować w 50 chińskich miastach.

Legend Holdings wchodzi na trudny ale bardzo obiecujący rynek. W Chinach pracuje ponad 130 tys. lekarzy dentystów. Pod względem liczby stomatologów na 1 tys. mieszkańców, Chiny zajmują odlegle miejsce na świecie - jeden dentysta na ok. 10 tys. osób (w krajach UE wskaźnik ten oscyluje wokół 0,9 - 3,1 tys. mieszkańców). Chiński lekarz dentysta zarabia 288 tys. yuanów rocznie (145 tys. zł). Dane te są jednak obarczone dużą dozą niepewności, gdyż w Chinach występują olbrzymie dysproporcje w zarobkach (w ramach tego samego zawodu), poza tym nie bardzo wiadomo kto, za co i ile zarabia.

Co zapewne najważniejsze dla inwestycji, w Chinach mocno rozwija się rynek usług implantologicznych. Według Millenium Research Group (MRG) tylko w 2012 roku, łączna sprzedaż implantów w Chinach była dwukrotnie większa niż w pozostałych krajach grupy BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny).
Chińscy implantolodzy stawiają na implanty marek premium. Większość pacjentów, decydujących się na uzupełnienia braków zębowych, należy bowiem do najzamożniejszych grup i są skłonni do większych wydatków.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH