PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy sprzęt naprawiać, a kiedy kupować

en
16-11-2017, 11:02
Kiedy sprzęt naprawiać, a kiedy kupować Decyzja o wymianie sprzętu, powinna być dobrze wyważona (fot. pixabay)
Sprzęt stomatologiczny jest jednym z najpoważniejszych wydatków dla właściciela praktyki. W pewnym momencie jednak trzeba rozważyć, czy stałe naprawy nie są już tylko wyrzucaniem pieniędzy i lepiej kupić nowe wyposażenie. Jak długo warto więc naprawiać?

Zanim podejmiesz decyzję reperować, czy zastępować nowym drogie i niezbędne w gabinecie urządzenie, warto starannie przeanalizować takie dane jak wiek, stopień wykorzystania, powodowane problemy (stale czy zwykle od czasu do czasu), długość gwarancji i  aktualne zasoby finansowe.  Dobrze jest decyzję przedyskutować jeszcze z pracownikami i zaufanym serwisantem, który dokonuje napraw na bieżąco. Zastępowanie sprzętu jest kosztowne, ale kosztowne też jest wyrzucanie pieniędzy na bez końca powtarzające się naprawy. Być może więc zakup nowego jest najlepszym rozwiązaniem.

Weźmy na przykład kompresor stomatologiczny. Jego regeneracja może być kusząca, ale zanim do niej dojdzie lepiej sprawdzić rok produkcji i przeanalizować jak często się psuł w ciągu ostatniego roku. Jeśli awarie przytrafiały się często a urządzenie ma ponad 10 lat, regeneracja może nie być warta ani czasu ani pieniędzy. Trudno bowiem przewidzieć jak długo jeszcze posłuży. 
Każdy sprzęt ma oczekiwany okres eksploatacji, który zależy od intensywności jego wykorzystania.
Oto jak się przedstawia czas użytkowania różnych elementów wyposażenia gabinetu stomatologicznego wg portalu DentistryiQ:

fotel stomatologiczny – 15 lat
krzesło stomatologiczne – 15 lat
kątnica – 3 lata
aparat rentgenowski - 5 lat
autoklaw – 10 lat
myjka ultradźwiękowa  – 10 lat
szafki – 15 lat
unit stomatologiczny – 10 lat
kompresor powietrza – 10 lat
układ sprężonego powietrza – 10 lat

Praktyki stomatologiczne mające duże obłożenie nieco szybciej zużywają sprzęt i aparaturę niż te pracujące "wolniej". Warto dokumentować rok produkcji, datę zakupu, to czy kupowany był sprzęt nowy czy używany, kiedy się psuł, jak długo był na gwarancji. Takie dane są niezbędne do podjęcia właściwej decyzji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH