PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy sprzedaż protez dentystycznych zwolniona z VAT, a kiedy nie

08-10-2012, 06:39
Protezy bez VAT (foto: sxc.hu)
Protezy bez VAT (foto: sxc.hu)
Ten kto prowadzi firmę zajmującą się wykonywaniem lub dostarczaniem protez dentystycznych, które wykonywane są przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje (techników dentystycznych) podlega w tym zakresie zwolnieniu z podatku VAT zapewnia minister finansów.

Nie ma przy tym znaczenia forma organizacyjna prowadzonej przez podatnika działalności (osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, czy osoba fizyczna). Nie ma znaczenia także to czy podatnik prowadzący działalność jako osoba fizyczna sam posiada kwalifikacje technika dentystycznego, czy jedynie zatrudnia osoby posiadające takie uprawnienia.

Taką interpretację przepisów prawa wydał dwa miesiące temu minister finansów (PT8/033/123/422/WCX/12/PK-895).

Minister finansów twierdzi, że zwolnienie dotyczy usług realizowanych przez techników dentystycznych oraz dostaw protez dentystycznych lub sztucznych zębów wykonywanych przez techników dentystycznych (osoby fizyczne).

Minister finansów uważa, że nie można ze zwolnienia wykluczać podmioty, które zatrudniają techników dentystycznych, jeżeli z dokumentacji wynika, iż to właśnie te osoby wykonują protezy dentystyczne. W takich przypadkach ziszczenie się świadczenia dokonanego przez techników dentystycznych następuje bowiem w dostawie towarów lub w świadczeniu usług dokonywanych przez te podmioty.

Minister finansów wyjaśnia, że zwolnienie takie ma charakter przedmiotowo - podmiotowy, przy czym istota podmiotowości sprowadza się do zapewnienia odpowiednich kompetencji osoby (technika dentystycznego) przy świadczeniu usług lub dostawie towarów, w ramach danego podmiotu. Nie ma znaczenia forma prawna podmiotu dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi.

Trzeba pamiętać, że takie stanowisko nie dla wszystkich jest oczywiste, gdyż wcześniej w tej samej sprawie ze zwolnieniem podatkowym nie zgodził się dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, dlatego też sprawa ta trafiła do ministra finansów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   protezy dentystyczne   opodatkowanie   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH