• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy mycie zębów szkodzi środowisku?

en
22-09-2016, 11:28
Kiedy mycie zębów szkodzi środowisku? Nie dla mikrogranulek plastiku w pastach do zębów (fot. pixabay)
Brytyjski rząd ogłosił plan wprowadzenia do końca 2017 r. zakazu stosowania mikrogranulek plastikowych w różnych produktach domowych. Przyczyna? Powodują wielkie szkody w środowisku.

Mało kto wie, że pasta do zębów, czy peeling do ciała powodują nieodwracalne szkody w środowisku, szczególnie morskim. Tymczasem miliardy, nie podlegających trawieniu, plastikowych drobin zatruwa stworzenia w oceanie. Małe cząsteczki mogą być o wiele groźniejsze niż „wielkogabartowe” śmieci, tych bowiem zwierzęta nie są w stanie połknąć.

Wiadomo już, że co najmniej 280 gatunków morskich stworzeń połyka mikrogranulki, zjawisko to wymaga dalszych badań. W samej tylko Wielkiej Brytanii zużywa się rocznie 680 t mikrogranulek.

Na opakowaniu produktu np.pasty do zębów często brakuje bezpośredniej informacji o tym, że zawiera on mikrogranulki. Dodatek ten kryje się pod terminami – polietylen, polipropylen, polimetakrylan metylu, albo skrótami PET, PTFE, PMMA.

Wśród firm wrażliwych na stan środowiska jest Procter & Gamble – producent pasty Blend-a-med. Firma złożyła zobowiązanie, że przestanie wykorzystywać mikrogranulki w swoich produktach.

Ci, którzy chcą świadomie robić zakupy, mogą korzystać ze stron internetowych, które podają listę produktów zawierających szkodliwy składnik. Powstała także aplikacja do skanowania kodów kreskowych i sprawdzania składu produktów.

Więcej: bbc.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pasta do zębów   raport środowiskowy  

POLECAMY W SERWISACH