PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy dostawa protez dentystycznych i sztucznych zębów z VAT?

24-06-2013, 00:01
Kiedy dostawa protez dentystycznych i sztucznych zębów z VAT? (foto: sxc.hu)
Kiedy dostawa protez dentystycznych i sztucznych zębów z VAT? (foto: sxc.hu)
Zwolnienie z VAT przysługuje w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej m.in. w ramach PKD 32.50.Z (produkcja aparatury i mebli laboratoryjnych, instrumentów medycznych, produkcja urządzeń i artykułów chirurgicznych, sprzętu i artykułów dentystycznych włączając w to protezy dentystyczne i przyrządy ortopedyczne), ale tylko przez dentystów lub techników dentystycznych, którzy mają uprawnienia do wykonywania zawodu. Zwolnienie to przysługuje również w przypadku realizowania dostaw przez osobę fizyczną, która nie jest protetykiem lub technikiem dentystycznym, ale która zatrudnia pracowników, mających takie uprawnienia.

Nie ma przy tym znaczenia forma organizacyjna prowadzonej przez podatnika działalności (osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, czy osoba fizyczna), ani okoliczność czy podatnik prowadzący działalność jako osoba fizyczna sam posiada kwalifikacje technika dentystycznego, czy jedynie zatrudnia pracowników posiadających takie uprawnienia. Istotne jest jednak, aby z dokumentacji podatnika wynikało, że protezę dentystyczną (będącą przedmiotem dostawy) wykonał technik dentystyczny.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, dostawy protez dentystycznych i sztucznych zębów bez uprawnień, a więc nie przez dentystę, ani przez technika dentystycznego, nie będą korzystały ze zwolnienia z VAT. Tak jest z uwagi na fakt, iż taki przedsiębiorca nie jest podmiotem uprawnionym do zwolnienia z VAT. W tym przypadku jak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - należy stosować podstawową stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 23 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   podatki   protezy zębowe   Podatki   Przetargi  

POLECAMY W SERWISACH