PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy dentysta kieruje na rtg zębów?

en
02-02-2018, 10:10
Kiedy dentysta kieruje na rtg zębów? Rodzaj diagnostyki zależny od wynagrodzenia dentysty? (fot. pixabay)
Dentysta częściej zleca wykonanie zdjęcia rtg zęba, jeśli mu za to płacą! Dodajmy, że to dentysta szkocki.


 Według badania przeprowadzonego na University of York liczba skierowań na zdjęcie rtg zęba jest funkcją płacy dentysty. Analizie poddano dane dentystów i pacjentów z okresu 10 lat. Okazało się, że wyraźny wzrost liczby wykonywanych zdjęć rtg zębów pojawił się, gdy dentystom zamiast stałej pensji, zaczęto płacić za wykonane procedury. Największy wzrost miał miejsce, gdy pacjenci byli zwolnieni od opłat.

Promieniowanie rentgenowskie jest użyteczne, jednak wystawia pacjentów na potencjalnie szkodliwe oddziaływanie. To znany karcenogen, który może uszkadzać DNA i hamować procesy naprawcze w komórkach. Stąd próba sprawdzenia mająca odpowiedzieć na pytanie czy system opłacania dentysty i obowiązujące zalecenia są wystarczające dla ochrony pacjentów.

- Nasze badanie jasno pokazuje, że metoda diagnostyczna, potencjalnie szkodliwa jest stosowana z różną częstotliwością, która zależy od pensji dentysty. A to już stanowi powód do troski, komentował swoje wyniki  dr Martin Chalkley z Centre for Health Economics.

- Każdy dentysta powinien rozważyć ryzyko związane z działaniem promieniowania rtg i korzyści jakie ono daje. Na proces decyzyjny nie powinny wpływać zyski finansowe, a tak się niestety dzieje, dodał dr Chalkley.

W badaniu analizował dane zebrane w okresie  1998 -2007 przez National Health Service (brytyjski odpowiednik NFZ) dla szkockich dentystów i ich pacjentów. W Szkocji działają dwa systemy wynagradzania dentystów - stała pensja niezależna od liczby i rodzaju wykonanych procedur oraz wynagrodzenie uzależnione od świadczonych usług. Funkcjonowanie obu sposobów wynagrodzenia umożliwia porównanie ich wpływu na postępowanie dentysty.

Ponadto ci pacjenci, którzy dzięki ubezpieczeniu nie płacili za wykonywane procedury, rzadziej lub wcale wyrażali obaw z powodu konieczności wykonania rtg zęba. Można się spodziewać, że w takiej sytuacji  z zadowoleniem wręcz przyjmowali dodatkowe badania.

Zdjęcia rtg są ważnym diagnostycznym narzędziem w trakcie leczenia kanałowego, jednak obecne zalecenia przestrzegają przed nadmiarową, nieusprawiedliwioną ekspozycją na promieniowanie rentgenowskie.

-  Wyniki tego badania to ostrzeżenie, że należy zwracać większą uwagę na system  wynagradzania lekarzy, jeśli nadrzędnym celem opieki stomatologicznej ma być bezpieczeństwo pacjenta, skomentował pracę prof.  Richard Niederman, epidemiolog zajmujący się promocją zdrowia na New York University College of Dentistry. 

Badanie ukazało się w Journal of Health Economics.

Więcej: sciencedirect.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
RTG w gabinecie dentystycznym   koszt   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH