PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kawa z Szumską: Pozorne oszczędzanie a inwestycje

10-04-2013, 00:01
Czy opłaca się kupić droższy sprzęt w firmie? Czy opłaca się wysyłać personel pomocniczy na nieobowiązkowe kursy? Czy warto zakupić prenumeratę czasopisma albo fachową książkę?

- "No właśnie, Pani Magdo, warto czy nie, przecież tak naprawdę to tylko dodatkowe koszty?"

Odpowiadam na takie pytanie, że to nie do końca prawda, to nie "tylko koszty". Wydatki, które ponosimy, a dzięki którym spodziewamy się osiągnąć dalsze zyski, nie są przecież zawsze "dodatkowymi kosztami". Powinniśmy je często postrzegać jako inwestycje.

Kiedy koszt, a kiedy inwestycja?

Koszt kursu, książki, czy lepszej technologii pracy nazwać możemy inwestycjami, ale pod pewnymi warunkami. Inwestycją jest taki koszt, który spełnia poniższe warunki:

- wydatki są uzasadnione, czyli mają pomóc osiągnąć cel główny lub cele poboczne;

- wydatki mają w założeniu przynieść planowane dodatkowe przychody (w krótkim lub dłuższym okresie);

- wydatki mają przynieść usprawnienia i oszczędności, wyrażone w jednostce czasu lub finansach (np. mniej zużywać energii elektrycznej, szybciej zrealizować zadanie, zwiększyć liczbę wizyt, wygenerować dodatkowy obrót w jednostce czasu, używać danej technologii dłużej lub płacić mniej za materiały eksploatacyjne itd.)

Pozorne oszczędzanie nas nie usprawiedliwia

Pozorne oszczędzanie oznacza przede wszystkim brak myślenia o inwestycjach, a zamiast tego myślenie wyłącznie o wydatkach jako o kosztach (i to nieuzasadnionych). "To za dużo kosztuje!", "Tego nie kupuję, nie stać mnie na to", "Szkoda pieniędzy" - to najczęstsze usprawiedliwienia dla tzw. pozornych oszczędności. Przyjrzyjmy się sprawie trochę bliżej. Wielu ludzi kupuje dlatego, że jest po prostu tanio i mają wrażenie, że oszczędzają. Ale to tylko pozorne oszczędności. Natomiast przedsiębiorcy zachowują się inaczej niż zwykli konsumenci - liczą, czy zakup będzie zwykłym kosztem, czy inwestycją. Spójrzmy od dzisiaj na wydatki w kategoriach inwestycji. Takie myślenie się opłaca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   Kawa z Szumską   Zarządzanie  
  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Puls HR House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kształcenia Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.