PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kasa fiskalna u dentysty (po wznowieniu działalności)

ms
26-07-2016, 12:31
Kasa fiskalna u dentysty (po wznowieniu działalności) Kasa u dentysty
Sytuacja być może nie jest powszechna, aczkolwiek zdarzyć się może. Właścicielka gabinetu dentystycznego zawiesiła działalność na kilka miesięcy, po czym ją wznowiła. Co z kasą fiskalną?

Po zawieszeniu działalności na 9 miesięcy dentystka, prowadząca gabinet dentystyczny, chce ponownie uruchomić praktykę. W związku z tym miała kilka pytań dotyczących kasy fiskalnej.

Dentystka zlikwidowała działalność gospodarczą. Po czym jednak złożyła wniosek o ponowne zarejestrowanie działalności pod tym samym numerem REGON i NIP. Chce używać dotychczasowej kasy (kasa ta została już wyrejestrowana w urzędzie skarbowym), oczywiście po wymianie modułu pamięci i ponownym zarejestrowaniu jej w urzędzie skarbowym.

Dentystka chciała także wiedzieć czy jeśli musiałaby dokonać zwrotu odliczenia od podatku kwoty 700 zł (otrzymane dofinansowanie na zakup kasy), to uzyska prawo do ponownego odliczenia lub zwrotu kosztów wymiany modułu, ewentualnie kupna nowej kasy?

Nowa działalność gospodarcza została już przez dentystkę zarejestrowana (6 kwietnia 2016 r.) i będzie polegać wyłącznie na prowadzeniu praktyki lekarskiej dentystycznej (zgodnie z oznaczeniem w PK.D 86.23.Z). Datą rozpoczęcia działalności będzie 1 grudnia 2016 r. 6 kwietnia nie było jeszcze okres trzech lat od rozpoczęcia użytkowania kasy rejestrującej do czasu jej zlikwidowania (czasowego zaprzestania użytkowania).

Według urzędu skarbowego dentystka będzie mogła korzystać z dotychczasowej kasy fiskalnej po:
- wykonaniu raportu dobowego okresowego,
- złożeniu wniosku do US o dokonanie odczytu pamięci kasy,
- złożenia wniosku o wyrejestrowanie kasy z ewidencji,
- protokolarnym odczycie pamięci kasy fiskalnej w obecności serwisanta i pracownika US,
- wymianie modułu pamięci kasy,
- ponownym zafiskalizowaniu kasy,
- dokonaniu zgłoszenia aktualizacyjnego w US (po nadaniu nowego unikatowego numeru).

Właścicielka praktyki będzie musiała dokonać zwrotu kwoty 700 zł, pozyskanej w formie odliczenia za zakup kasy, ponieważ dokonała jej wyrejestrowania przed upływem trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania.

Dentystka nie uzyska prawa do odliczenia od podatku kosztów zakupu nowej kasy względnie wymiany modułu pamięci w dotychczasowej kasie w przypadku podjęcia przez nią nowej działalności gospodarczej (wspomniane 700 zł). Odliczenie (ulga) przysługuje tylko przy zakupie kas, w związku z wypełnieniem powstającego po raz pierwszy u podatnika obowiązku ewidencjonowania.

Dentystka, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, w stosunku do której powstał już obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej - nie ma prawa do odliczenia kwot wydatkowanych na zakup nowych kas w nowo powstałej działalności gospodarczej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi: nr sprawy 1061-IPTPP3.4512.198.2016.2.IŻ

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
VAT   kasa fiskalna  

POLECAMY W SERWISACH