PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kasa fiskalna online coraz bliżej

ms
29-12-2017, 14:06
Kasa fiskalna online coraz bliżej Kasa fiskalna online u dentysty
Prezydium NRL ponowiło protest wobec zamysłu wprowadzenia kas fiskalnych połączonych teleinformatycznie z Centralnym Repozytorium Kas.

Jesienią 2017 r. Prezydium NRL oprotestowało zamysł wprowadzenia od 2020 r. kas fiskalnych online. Chodziło o nakłady związane z wymianą kas fiskalnych oraz o ponoszenie kosztów dostępu do systemu transmisji danych.

29 grudnia 2017 r. powstało kolejne stanowisko Prezydium NRL w tej sprawie (Nr 83/17/P-VII). Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów zauważa, że projektowana zmiana będzie nakładała (począwszy od 2020 r.) - na lekarzy i lekarzy dentystów prowadzących działalność leczniczą w formie praktyki zawodowej obowiązek ewidencjonowania przy pomocy kas rejestrujących „online” sprzedaży i kwot podatku należnego ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

W stanowisku Prezydium NRL czytamy m.in.: oznacza to dodatkowe obowiązki związane z wymianą obecnych kas fiskalnych oraz ponoszeniem kosztów dostępu do systemu transmisji danych. Objęcie wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących działalność leczniczą, niezależnie od wysokości osiąganego przychodu z tytułu prowadzonej działalności, bezwzględnym obowiązkiem wymiany kas rejestrujących na kasy rejestrujące online może doprowadzić do sytuacji, w której koszt wymiany kasy i jej utrzymania stanie się nieproporcjonalnie wysoki w stosunku do przychodu, jaki osiąga praktyka lekarska.

infoDENT24.pl pisał już o pomyśle instalowania nowej generacji kas rejestrujących, który wprowadza projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (z 18 września 2017 r.).

Kasa rejestrująca musiałaby być połączona teleinformatycznie z Centralnym Repozytorium Kas. Dane z kas będą trafiały do CRK w sposób zautomatyzowany.

W projekcie ustawy określono warunki, gdy kasy, nie mające stałego połączenia z CRK, będą stosowane z kopią papierową i z elektronicznym zapisem kopii. 

Nabywca, będący podatnikiem, mógłby otrzymać fakturę do paragonu, o ile na paragonie będzie wpisany numer NIP nabywcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   kasa fiskalna  

POLECAMY W SERWISACH