PARTNER PORTALU
partner portalu

Karta podatkowa w praktyce stomatologicznej? Uważaj na współpracę.

ms
04-01-2017, 09:29
Karta podatkowa w praktyce stomatologicznej? Uważaj na współpracę. Karta podatkowa dla dentysty (foto: pixabay)
Dentystka chciała korzystać z karty podatkowej PIT-16 prowadząc działalność gospodarczą w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej (specjalista w zakresie ortodoncji). Sprawa trafiła do WSA, który uznał, że podatniczka nie ma do tego prawa.

W całej tej sprawie chodziło m.in. o to, że ani dyplomowana pielęgniarka, ani dyplomowana higienistka nie były zatrudnione przez dentystkę.

Praktyka w zakresie ortodoncji
Dentystka współpracuje z dyplomowaną higienistką, która prowadzi działalność gospodarczą oraz z dyplomowaną pielęgniarką po studiach (na podstawie umowy zlecenia).

W ocenie dentystki, higienistka i pielęgniarka świadczą usługi specjalistyczne jako pomoc stomatologiczna, polegające na wykonaniu prac związanych z przygotowaniem do pobrania odpowiedniego wycisku uzębienia, ewentualnie z odlaniem modelu, na którym pracuje następnie technik protetyki. Obie kobiety zajmują się także dezynfekcją i sterylizacją narzędzi oraz materiałów niezbędnych do wykonania pracy przez stomatologa, przygotowują również gabinet pod kątem antyseptyki.

Higienistka realizuje jeszcze zabiegi higienizacyjne przy pacjencie, niezbędne przed podjęciem pracy przez ortodontę, tj. piaskowanie, usuwanie złogów nazębnych, profilaktyka fluorowa. Dentystka współpracuje z laboratorium prowadzonym przez jej matkę, gdzie wykonywane są zlecone wyroby protetyczne np. aparaty protetyczne i korekcyjne.

Stanowisko urzędników skarbowych
Naczelnik urzędu skarbowego odmówił przyznania opodatkowania w formie karty podatkowej. Stwierdził, że taka forma nie może być zastosowana, bo dentystka współpracuje z dyplomowaną higienistką i dyplomowaną pielęgniarką zatrudnioną na umowę zlecenia. Nie są zatem spełnione warunki umożliwiające opłacanie podatku w formie karty podatkowej przy wykonywaniu wolnego zawodu.

Takie stanowisko wynika z przepisów art. 4 ust. 1 pkt 11, art. 23 ust. 1 pkt 8, ust. 1 pkt 3 i ust. 3, art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Urzędnicy dowodzili, że praca obu asystentek nie jest niezbędna do wykonania usługi przez lekarza dentystę; a zakres zgłoszonej przez dentystkę działalności należy klasyfikować zgodnie z załącznikiem nr 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym część VIII tabeli stawek podatkowych, a nie na podstawie PKD.

Urzędnicy przyznają , że faktem jest, iż dentysta zatrudniając pielęgniarkę, nie powinien tracić prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej. Pielęgniarkę można traktować jako pomoc fachową, której zatrudnienie nie narusza warunków do opodatkowania kartą podatkową.

W przekonaniu pracowników urzędu skarbowego, przepisy nie definiują pojęć „pomoc fachowa" i „pomoc przyuczona" oraz nie określają jednoznacznie, jakie warunki powinny spełniać osoby zatrudnione na takich stanowiskach. Pojęcia te należy definiować w oparciu o ogólne reguły wynikające z zasad doświadczenia życiowego.

Pomocą fachową jest niewątpliwie osoba posiadająca wykształcenie w danej dziedzinie - istotne jest jedynie, aby pomoc fachowa nie wkraczała w zakres czynności będących istotą danego zawodu. Osobą przyuczoną natomiast może być w zasadzie każdy - nawet osoba nie posiadająca żadnego przygotowania. Z tego powodu w istocie osobą zatrudnioną może być praktycznie każdy, w tym oczywiście również ten, kto świadczyć będzie usługi specjalistyczne.

SŁOWA KLUCZOWE
karta podatkowa  

POLECAMY W SERWISACH