PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Karta podatkowa dla dentysty - pracodawcy

ms
27-05-2014, 11:08
Karta podatkowa dla dentysty - pracodawcy Karta podatkowa dla dentysty - pracodawcy (foto: freedigitalphotos)
Fakt zatrudnienia na umowę o pracę osób wykonujących usługi specjalistyczne, niezbędne do prowadzenia przez podatnika działalności w zakresie usług stomatologicznych, nie powoduje utraty przez niego prawa do opodatkowania takiej działalności kartą podatkową - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

W wyroku tym szczególną uwagę należy zwrócić na określenie „usługi specjalistyczne". Zgodnie z przepisami art. 25 ust. 3 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), za usługi specjalistyczne „uważa się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, a niezbędne do wykonania wyrobu lub świadczonej usługi, w tym również czynności i prace towarzyszące".
W tym przypadku zatem nie chodzi o czynności, których wykonanie wymagałoby specjalistycznych: wiadomości, umiejętności, czy wyposażenia. Usługi specjalistyczne odnoszą się do czynności zewnętrznych, które nie są wykonywane w ramach realizowanych świadczeń stomatologicznych.

Przy takim założeniu właściciel gabinetu dentystycznego może zatrudniać na umowę o pracę osobę lub osoby, które będą wykonywały dla niego właśnie usługi specjalistyczne.

Uwaga: podatnik prowadzi działalność gospodarczą - wolny zawód jako lekarz stomatolog. Działalność ta jest opodatkowana kartą podatkową, z zadeklarowaną maksymalną wysokością stawki (ponad 96 godzin miesięcznie).

Sygnatura akt nr ILPB1/415-142/14-2/IM.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH