PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Karol Mierzejewski: dotacje europejskie dla gabinetów stomatologicznych w latach 2014-2020 (cz. I)

Karol Mierzejwski
26-08-2014, 07:56
Karol Mierzejewski: dotacje europejskie dla gabinetów stomatologicznych w latach 2014-2020 (cz. I)	W nowej perspektywie finansowej pomocą unijną objęte będą projekty zakładające budowę i wyposażenie nowego gabinetu (fot. archiwum prywatne autora)
Tak, jak w mijającym budżecie UE, w tym na lata 2014-2020 przewidziano wiele osi i programów, z których gabinety stomatologiczne mogą uzyskać dofinansowanie. Niestety sprawę komplikuje fakt, że dotychczasowe działania będą w dużej mierze występować pod inną nazwą, a dotychczasowe kryteria oceny zostaną zmienione – uważa Karol Mierzejewski*, specjalista ds. dotacji z UE.

Proces aplikowania o środki unijne składa się z kilku elementów i może trwać kilka miesięcy. Należy wyróżnić etapy: przygotowania się do samego programu, pisania wniosku, korekt i uzupełnień, podpisania umowy, realizacji i rozliczenia projektu. W tym materiale chcemy przybliżyć pierwszy istotny etap przygotowania się do aplikowania o środki europejskie.

Pierwsze przygotowania

Z najświeższych informacji wiemy, że popularny Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka zastąpiony zostanie Programem Operacyjnym Inteligentny Rozwój. Jeszcze zanim przystąpimy do przygotowania samego wniosku i biznesplanu trzeba pamiętać o dokładnym przeanalizowaniu aktualnych naborów i ich kryteriów. Najważniejsze to, aby aplikować w naborze, w którym nasza inwestycja ma największe szanse na zrealizowanie. Warto zainteresować się tym już w 2014 r. ponieważ z doświadczenia wiemy, że określone nabory najczęściej ogłaszane są raz na pół roku lub rzadziej.

Wspierane kierunki rozwoju

Nie powinno być już dla nikogo zaskoczeniem, że w nowej perspektywie szczególny nacisk będzie położony na trzy obszary: innowacyjność, nowe technologie (w tym technologie informatyczne), współpraca nauka - biznes. Dlatego, planując przyszłe zakupy, pamiętajmy aby wybierać sprzęt, na który łatwo uzyskamy zaświadczenie o innowacyjności. Dobra informacja jest taka, że w stomatologii w prawie każdym urządzeniu można wykazać odpowiednią technologie informatyczną. Warunkiem jest dobre napisanie wniosku. W ramach wspomnianego wcześniej Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój prowadzone będzie wsparcie projektów wdrażających do gabinetów stomatologicznych istniejącej już wiedzy uzyskanej dzięki ostatnim pracom badawczym. Konkursy te mogą dać duży zastrzyk gotówki przede wszystkim klinikom, które poza działalnością komercyjną zajmują się badaniami.

Miasto czy wieś

Nie bez znaczenia będzie także lokalizacja inwestycji. Faktem jest, że od samego początku dotacji w Polsce, przedsiębiorcy z powiatów biedniejszych (najczęściej są to obszary wiejskie) otrzymują dodatkowe punkty. Nie oznacza to, że aby otrzymać dofinansowanie musimy przenosić cały gabinet poza miasto. Siedzibą firmy może być Warszawa czy Gdańsk. Warto natomiast pomyśleć już dziś nad otworzeniem drugiego gabinetu tuż poza miastem. Z oficjalnych informacji Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wiadomo, że procent dofinansowania dla dużych miast (w szczególności Warszawy) będzie wynosił około 30- 40 proc. Firmy z terenów wiejskich nadal będą mogły liczyć na wsparcie ponad 50 proc. wydatków.

POLECAMY W SERWISACH