• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jaka stawka VAT do części zamiennych wyrobów medycznych?

ms
02-11-2016, 10:37
Jaka stawka VAT do części zamiennych wyrobów medycznych? Trudno o jasną interpretację prawa (foto: pixabay)
Podatnik, importujący sprzęt medyczny, chciał wiedzieć jaką stawką VAT obłożone powinny być części zamienne oraz wyposażenie dodatkowe do importowanego sprzętu. Sprawą zajęła się izba skarbowa, a później WSA w Warszawie.

W tej sprawie wypowiedziały się dwa uprawnione podmioty, jednak wątpliwości wciąż pozostają.

Izba skarbowa stwierdziła, że wyroby medyczne korzystają z preferencyjnej, 8 proc. stawki podatku VAT, natomiast części zamienne do nich – już nie.

Podobnie ma się sprawa z takim wyposażeniem dodatkowym, które może współpracować ze sprzętem medycznym, jednak może także być wykorzystywane samodzielnie. W takim przypadku stawka preferencyjna nie przysługuje.

Przedstawiciele izby skarbowej co prawda przyznają, że z punktu widzenia importera dostarczenie wyposażenia dodatkowego związane jest z konkretnym celem leczniczym, wyposażenie takie jest bowiem niezbędne do prawidłowego działania wyrobu medycznego, to jednak nie można stwierdzić, że - jako całość ze sprzętem medycznym - wyposażenie dodatkowe podlega jednej, obniżonej stawce podatku!.

Prostą sprawą, pogmatwaną urzędniczymi interpretacjami, zajął się WSA w Warszawie.

Co do części zamiennych sąd podzieli stanowisko fiskusa. Sędziowie uznali, iż dostawa części zamiennych do wyrobów medycznych nie jest objęta preferencyjną stawką.

Sąd przyznał, że stanowisko izby skarbowej co do kwestii wyposażenia - do najprostszych nie należy. Sędziowie ocenili, że o ile wyposażenie dodatkowe kupowane jest po pewnym czas od nabycia sprzętu medycznego – i dodatkowo wyposażenie to samodzielnie nie spełnia wymogów wyrobu medycznego - to nie można traktować go jako wyrób medyczny.

Sąd nie kwestionuje stanowiska izby skarbowej, jednakże dodaje, że uzasadnienie jest tak sformułowane, iż nie wyjaśnia podatnikowi jego wątpliwości i nie odpowiada w pełni na postawione pytania.

Sygn. akt III SA/Wa 1686/15.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
VAT   sprzęt stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH