PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak wyznaczać cele i planować, aby mieć gwarancję na sukces

ms
28-12-2015, 09:46
Jak wyznaczać cele i planować, aby mieć gwarancję na sukces Wyznacz cele na 2016 r. (foto: pixabay)
Już tylko kilka dni dzieli nas od Sylwestra, a w 2016 r. kolejne plany, cele i wyzwania, które czekają na realizację. Określ priorytety, przemyśl warianty, planuj wieloetapowo, znajdź motywację.

To czy osiągniesz życiowy sukces zależy m.in. od decyzji, które aktualnie podejmujesz. Skuteczne planowanie i wyznaczanie celów jest umiejętnością ludzi sukcesu. Posiadając odpowiednie strategie, znacznie zwiększysz swoje efekty, a przecież zależy Ci na tym, aby osiągać to, co zaplanujesz.

1. Określ priorytety
Zadaj sobie pytanie: „Co tak naprawdę pragnę osiągnąć?”, „Zdobycie, jakich umiejętności, znajomości, kwalifikacji, rzeczy - znacznie poprawiłoby, jakość mojego życia?” Niech nie ogranicza Cię wyobraźnia. Pomyśl o celach, które chciałbyś osiągnąć, a następnie wypisz 10 najważniejszych. Przy każdym z nich zapisz literę A, B lub C.
A – cele, których spełnienie najbardziej wpłynie na moje życie,
B – cele ważne, ale niebędące priorytetem,
C – cele być może ważne w przyszłości.
Zajmij się planowaniem celów z literą ‘A’ – to one są kluczowe. Reszta nie wymaga teraz uwagi.

2. Przemyśl warianty
Mówi się, że „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, a na pewno do jednego celu prowadzi bardzo wiele ścieżek! Jeśli masz ambitny plan, to musisz myśleć wieloaspektowo. Uruchom swoją wyobraźnię, pobudź kreatywność i wymyśl kilka różnych sposobów, aby osiągnąć to, co planujesz.

Nie idź na ustępstwa – najczęściej pomysły najlepsze przychodzą, jako jedne z ostatnich. Zawsze miej plan B, i kieruj się do celu na kilka różnych sposobów – dzięki temu znacznie zwiększysz szanse na jego osiągnięcie.

3. Planuj wieloetapowo
Konfucjusz mówił „Podróż tysiąca mil zaczyna się od pierwszego kroku”. Ciężko robić spektakularne postępy, ale „ziarnko do ziarnka i….”. Każdy nawet najmniejszy krok przybliża Cię do celu. Podziel, więc osiągnięcie celu na etapy.

Niech każdy z nich będzie realny do osiągnięcia, ambitny, wyraźnie określony w czasie (termin ukończenia) i oparty o możliwe do zmierzenia wskaźniki. Etapy pozwolą ci na kontrolowanie postępów i dadzą satysfakcję z postępów, jakie wykonujesz.

4. Znajdź motywację
Musisz myśleć w kategoriach, co Ci da osiągnięcie celu. Im mocniejsze będziesz miał powody, tym konsekwentniej i bardziej wytrwale będziesz dążyć do realizacji zadania.
Osiąganie ambitnych celów często nierozerwalnie połączone jest z wieloma trudnościami, zawodami, porażkami i błędami. Jeśli masz silną motywację pokonasz wszystkie przeciwności.

Warto od początku 2016 roku codziennie stawać się „lepszą wersję samego siebie”. Pamiętaj, że nigdy nie będzie korzystniejszego momentu, aby rozpocząć dążenie do własnych celów.

Znacznie więcej o skutecznych strategiach w książce B. Tracy „Plan lotu”. O planowaniu celów dla siebie i pacjenta dowiedzieć się można więcej podczas szkolenia z komunikacji „Idealna wizyta stomatologiczna”.

Więcej: dentalvisit.evenea.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH