• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak wyleczyć sobie zęby przez internet

smn
30-09-2016, 08:32
Jak wyleczyć sobie zęby przez internet Domowe leczenie zębów plagą w USA (fot. pixabay)
Pacjenci biorą sprawy w swoje ręce i usiłują w domu leczyć zęby. Nie trzeba długo szukać w internecie, by dotrzeć do informacji o zestawach, które mają zaradzić wszelkim kłopotom z uzębieniem.

Tak jest przynajmniej w USA. Głównym powodem ryzykownej mody na domowe leczenie zębów są pieniądze. A właściwie ich brak. Od czasu kryzysu gospodarczego w 2008 r. wielu Amerykanów uznaje stomatologię, jako nadmiarową opcję w ich ubezpieczeniu zdrowotnym. Zwyczajnie nie stać ich na wykupienie polisy stomatologicznej, jeśli nie zrobi tego ich pracodawca. Takich osób, według Department of Health and Human Services, jest blisko 108 mln.

Jednak problem tkwi nie tylko w pieniądzach, ale także w prozaicznym braku czasu. Wielu Amerykanów jest zbyt zajętych, by fatygować się na wizytę kontrolną. Tym  łatwiej im to przychodzi, gdy nie mają żadnych dolegliwości.

Internetowe instrukcje  dotyczą różnych „usług stomatologicznych”  od zrobienia i założenia wypełnienia po ekstrakcję zęba. Niestety nigdzie nie ma ostrzeżenia, czym to grozi.

W domu można zrobić wycisk potrzebny do zrobienia protezy. Pacjent może zamówić przez internet cały zestaw - instrukcję, plastikowe tace i masę wyciskową. Oczywiście niedoświadczona osoba nie jest w stanie stworzyć wycisku na poziomie profesjonalnym, bo do tego trzeba kilku lat nauki. Nic więc dziwnego, że potem powstaje proteza źle dopasowana.

Na Amazon lub w aptece można kupić także zestaw do robienia wypełnień. Jak zapewnia producent materiału wystarcza na 15 plomb, czyli na dość długo. Z założenia mają to być wypełnienia tymczasowe, zanim dentysta z prawdziwego zdarzenia nie wyleczy próchnicy. Jednak wielu pacjentów nie zgłasza się do gabinetu i traktuje prowizorkę jako trwałe rozwiązanie problemu. Oczywiście nic gorszego zrobić nie mogą, bo tymczasowe wypełnienie powoduje tylko nasilenie infekcji bakteryjnej i dalszy rozwój próchnicy. Proces chorobowy oddziałuje także na sąsiadujące partie dziąseł. Gdy taki przedsiębiorczy pacjent w końcu zgłasza się do dentysty, jego zęby wymagają daleko więcej pracy niż tylko zastąpienie prowizorki stałym wypełnieniem.

Jednak najbardziej niepokoją domowe ekstrakcje. Taki proceder grozi złamaniem zęba, pozostawieniem korzenia, odsłonięciem nerwu i poważną infekcją. Jedna z internetowych instrukcji zaleca, by do ekstrakcji wykorzystać płaski śrubokręt i kombinerki!

- Próba przeprowadzenia jakiejkolwiek procedury stomatologicznej przez niewykwalifikowaną osobę niesie ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia zębów. Dentyści powinni przy każdej okazji edukować pacjentów na temat zagrożeń jakie niesie „domorosła stomatologia”. Nikt nie wie co ludzie mogą przeczytać w internecie, jednak dyskusja na ten temat może tylko pomóc – mówi Morris Pool z American Association of Orthodontists.

 Więcej: dmdtoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leczenie stomatologiczne   pacjenci  

POLECAMY W SERWISACH