PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Inwestujesz w gabinet dentystyczny, ale nie odliczysz VAT

ws
11-09-2015, 09:22
Inwestujesz w gabinet dentystyczny, ale nie odliczysz VAT Inwestycje w gabinecie a VAT (foto: pixabay)
Dentystka, właścicielka gabinetu stomatologicznego chciała wiedzieć jaka jest możliwość odzyskania VAT związanego z realizacją projektu inwestycyjnego.

Dentystka, właścicielka praktyki stomatologicznej planuje zakup wyposażenia gabinetu dentystycznego. Projekt będzie realizowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa… Działanie 1.1.2 Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwach. Dotacja wynosi 52 proc. 56 315,59 zł. 

Do nowo powstałego gabinetu zakupione mają być środki trwałe: autoklaw; RTG + RVG; komputer RVG; kątnica 1:1; kątnica 1:5; kątnica turbinowa; szybkozłącza; endometr; endomotor; kamera wewnątrzustna; monitor kamery; uchwyt monitora; unit stomatologiczny.

Dentystka nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Dokonane zakupy będą wykorzystywane do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Faktury dokumentujące wydatki, ponoszone w związku z realizacją projektu, będą wystawiane na działalność gospodarczą.

Powstało pytanie: jaka jest możliwość odzyskania podatku VAT związanego z realizacją projektu inwestycyjnego?

Zdaniem dentystki, ponieważ wydatki poniesione w ramach realizacji projektu będą wykorzystywane wyłącznie do świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz ze względu na fakt, iż dentystka nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, nie będzie miała ona możliwości odzyskania zwrotu VAT.

Po co zatem dentystka zadała takie pytanie? Otóż dlatego, że w ramach procedury przyznawania dofinansowania, obligatoryjnym załącznikiem jest interpretacja indywidualna w sprawie możliwości prawnej odzyskania podatku VAT. 

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w pełni podziela stanowisko dentystki i pisze: w świetle obowiązującego stanu prawnego, ocena przedstawionego zdarzenia jest prawidłowa.

Sygnatura akt
IPTPP1/4512-362/15-2/Msu
2015.07.13
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH