PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ile zarabia dentysta?

smn
12-09-2017, 09:57
Ile zarabia dentysta? Dentysta na własnym - ile trzeba zainwestować i na jakie zarobki można potem liczyć? (fot. pixabay)
Kiedy dentysta otwierający własną praktykę stomatologiczną zaczyna zarabiać? To zależy od wielu lokalizacji, zakresu usług, które gabinet oferuje, specjalistów, inwestycji w reklamę oraz sprzętu, w który wyposażony jest gabinet. Sukces przynosi tylko ciężka praca i za przyzwoity należy uznać przychód w wysokości 20 tys. zł miesięcznie.

Chętnych by zostać dentystą nie brakuje. Niektórzy gotowi są wydać nawet 30 tys. rocznie (bo tyle kosztuje rok płatnych studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim), by móc studiować stomatologię, pisze Gazeta Wyborcza.

Ale jak wyglądają marzenia o karierze stomatologa w zderzeniu z rzeczywistością? Otwarcie gabinetu to niełatwe i nietanie przedsięwzięciem, bowiem  unit dentystyczny to koszt od 40 do nawet 120 tys. zł,  sterylizator  15 tys. zł, rentgen  30-50 tys. do tego jeszcze trzeba kupić meble, wyposażyć toaletę i poczekalnię. Łącznie to inwestycja około 150-250 tys. zł - mówi w rozmowie z gazetą Robert Jachym z Kliniki Stomatologicznej BJB w Krakowie.

Teoretycznie można urządzić gabinet używanym sprzętem i wtedy koszt pewnie nie przekroczyłby 30 tys., oszczędności można także uzyskać decydując się na niższą jakość np. urządzenia produkcji chińskiej (koszt 50-60 tys. zł.). Jednak pacjenci są coraz bardziej wymagający i do takiej placówki mogą po prostu nie przyjść. Gabinet w dobrym standardzie to aktualnie koszt od 100 tys. do 150 tys. zł przy jednym stanowisku roboczym – informuje Wojciech Wilk z firmy All-Dent zajmującej się wyposażaniem gabinetów stomatologicznych. 

Skąd wziąć na to pieniądze?

Opcji finansowania utworzenia gabinetu jest wiele. Większość rzeczy można wziąć w leasing, a atutem jest fakt, że wiele firm decyduje się na kredytowanie zakupów na podstawie prawa do wykonywania zawodu – firmy uważają dentystów za tę grupę, która nie ma problemów ze spłatą kredytów, pisze Gazeta Wyborcza.

Zarobki dentysty zależy od lokalizacji i zakresu usług, które gabinet oferuje, specjalistów, inwestycji w reklamę oraz sprzętu. Oczywiście o pacjentów łatwiej w dużym mieście, jednak  jest tu też większa konkurencja. Za dobry wynik należy uznać przychód w wysokości 20 tys. zł miesięcznie.

Zarobki podlegają wahaniom rynku, na które stomatologia wcale nie jest odporna. Liczba pacjentów nie jest stała, miesiąc miesiącowi jest nierówny. Jak najbardziej to biznes wrażliwy na wahania rynkowe, sytuacja gospodarcza odbija się na portfelach pacjentów, co widać po zabiegach, na jakie mogą sobie  pozwolić.  Znaczenie mają nawet zawirowania polityczne. 

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH