• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ile wydaje u nas Polak z Wielkiej Brytanii na leczenie zębów?

en
22-03-2016, 12:09
Ile wydaje u nas Polak z Wielkiej Brytanii na leczenie zębów? Polacy z Wysp Brytyjskich leczą zęby w Polsce fot. Dentim Clinic
Ceny w gabinetach dentystycznych w Wielkiej Brytanii są tak wysokie, że Polacy wracają do kraju na leczenie.

Wyjazd na leczenie zębów do Polski stał się atrakcyjny nie tylko dla Niemców, Szwedów czy Brytyjczyków. Od ponad roku Polacy, którzy mieszkają na stałe na Wyspach szturmują polskie gabinety stomatologiczne. Powodem są ceny leczenia w Wielkiej Brytanii, których nie jest w stanie wytrzymać ani polska, ani brytyjska kieszeń.

Polska coraz bardziej modna
Od początku 2015 r. gabinety stomatologiczne nad Wisłą notują stale rosnącą liczbę rodaków wracających na leczenie stomatologiczne. Boom nastąpił pod koniec 2015 r. i utrzymuje się do teraz.

Jak wynika z najnowszych danych katowickiego Dentim Europe, ośrodka stomatologicznego leczącego obcokrajowców, będącego częścią Dentim Clinic, w 2015 r. polskie gabinety odwiedzić mogło aż o 20 proc. więcej Polaków, którzy na co dzień mieszkają w Londynie, Bristolu czy Leeds. Ruch może być jeszcze większy. Placówka szacuje, że w 2016 r. polskie gabinety może odwiedzić nawet dwa razy więcej emigrantów, niż w roku poprzednim. Tylko w Dentim Europe pierwszych dwóch miesiącach 2016 r. łączne wydatki zagranicznych pacjentów wzrosły aż o 70 proc. - w porównaniu z takim samym okresem w 2015 r., a to dopiero początek sezonu.

- Po raz pierwszy mamy do czynienia z sytuacją, w której proporcje pomiędzy liczbą rodowitych Brytyjczyków leczących zęby w Polsce, a Polakami mieszkającymi na Wyspach, którzy przyjeżdżają tu w takim samym celu, są zbliżone. Dziś emigranci z Polski stanowią aż 40 proc. pacjentów przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii - mówi Arkadiusz Buziewicz, współwłaściciel kliniki Dentim Europe, specjalizującej się w leczeniu pacjentów z całego świata.   

Ceny brytyjskie, ceny polskie
Powodem coraz częstszych powrotów są ceny usług stomatologicznych w Zjednoczonym Królestwie. W porównaniu z polskimi, w niektórych miastach są one wyższe nawet o 50-60 proc. Najdrożej jest w dużych miastach - Manchesterze, Bristolu, Londynie, Leeds i Sheffield, czyli tam, gdzie mieszka najwięcej Polaków.

- Polaków, podobnie jak Brytyjczyków, nie stać dziś na prywatne leczenie zębów na Wyspach, które należy do najdroższych w Europie. Podobnie jak Brytyjczycy unikają oni także leczenia z NHS, czyli z tamtejszego NFZ. Odstraszają kolejki i okrojony zakres usług.

Naśladując Brytyjczyków, Polacy wybierają więc trzecią opcję i wyjeżdżają leczyć zęby do Polski, Czech lub na Węgry - mówi przedstawiciel  Dentim Europe. A jest przed czym uciekać z Wysp. W Londynie za zwykły przegląd w prywatnym gabinecie Polak musi dziś zapłacić od 250 do 300 zł, poza stolicą około 200 zł. Średnia cena to 200 zł. Rekordziści liczą sobie nawet 1000 zł. Najdrożej jest Newbury, Leeds Winchester, Londynie, tam trzeba zapłacić od 230 do 310 zł - podaje portal WhatClinic.com. Dla porówna w Polsce jest to wydatek od 100 do 150 zł.

SŁOWA KLUCZOWE
Dentim Clinic   turystyka stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH