PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ile kosztuje zastrzeżenie nazwy gabinetu stomatologicznego?

smn
05-04-2018, 11:02
Ile kosztuje zastrzeżenie nazwy gabinetu stomatologicznego? Jaki koszt wiąże się z zastrzeżeniem nazwy i logo placówki na terenie Polski? (fot. pixabay)
Trudno o dobry i oryginalny pomysł na nazwę gabinetu dentystycznego. A to w końcu najlepsza reklama. Jeśli już taką udało się znaleźć, to może warto ją także zastrzec?

Przykład zmagań o chwytliwą nazwę gabinetu stomatologicznego opisywaliśmy w 2017 r. To historia Davida Drapera, dentysty z Północnej Karoliny, który nazwał swoją praktykę Better Dental i straszliwie tym rozsierdził kolegów po fachu.  Dentyści z okolicy zaczęli się skarżyć do lokalnej izby lekarskiej, że nazwa gabinetu Drapera  sugeruje pacjentom, że oni sami gorzej leczą. Czyli jest to nieuczciwa reklama i daje mu niezasłużone korzyści. Izba lekarska zbadała sprawę i przychyliła się do protestów dentystów. Poleciła Draperowi zmianę nazwy gabinetu, zlikwidowanie strony internetowej i zmianę logo. Draper jednak broni nie złożył. Naradził się z prawnikiem i zmienił nazwisko na Better. Teraz nazwie Better Dental nikt już nie może zarzucić nieuczciwego marketingu. 

Tyle anegdota, a dobra oryginalna i chwytliwa nazwa oraz logo gabinetu warte są być może zastrzeżenia. Jak wyglądają formalności z tym związane?

Ochrona nazwy placówki jest ograniczona do określonego terytorium. Rejestracji nazwy firmy w Polsce dokonuje się w Urzędzie Patentowym RP w Warszawie. Procedura trwa około pół roku. 

Koszty zgłoszenia:
Opłata za zgłoszenie znaku towarowego w jednej klasie – 450 zł (przy zgłoszeniu drogą elektroniczną 400 zł)

Opłata za każdą kolejną klasę – 120 zł.

Koszty ochrony:
Opłata za 10 lat ochrony za każdą klasę - 400 zł.
Opłata za publikację informacji o udzielonym prawie ochronnym – 90 zł.

Jeśli klinika ma pacjentów z zagranicy można rozważać zastrzeżenie nazwy firmy na terenie Unii Europejskiej. W takiej sytuacji formalności załatwia się w EIOPO (Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej) w Alicante w Hiszpanii. Procedura także trwa około 6 miesięcy.

Koszty zgłoszenia i ochrony w ciągu 10 lat:
Opłata za zgłoszenie znaku unijnego w 1 klasie – 1000 euro.
Opłata za zgłoszenie (gdy dokonane drogą elektroniczną) w 1 klasie – 850 euro.
Opłata za drugą klasę – 50 euro.
Opłata za każdą następną wskazaną klasę – 150 euro.

Inną sprawą jest koszt profesjonalnie przygotowanego wniosku zgłoszeniowego.

Więcej: znakitowarowe-blog.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nazwa gabinetu   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH