PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ile kosztuje uruchomienie szkolnego gabinetu dentystycznego

ws
12-01-2016, 08:23
Ile kosztuje uruchomienie szkolnego gabinetu dentystycznego Koszt stomatologii, realizowanej w szkołach (foto: pixabay)
To zależy od wielu czynników. Prezydent Wałbrzycha twierdzi, że przygotowanie, prace modernizacyjne i wyposażenie w niezbędny sprzęt mogą zamknąć się kwotą poniżej 50 tys. zł.

Zdecydowanie większy koszt wiąże się z utrzymaniem działania takich placówek (początkowo będzie ich pięć). Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, ocenia, że w skali roku to wydatek 500 tys. zł. Pieniądze wydatkowane zostaną głównie na uposażenia higienistki stomatologicznej i lekarza dentysty.

Koszt ten nie przeraża prezydenta Wałbrzycha nawet wobec założeń programu, który przewiduje, iż w początkowym okresie funkcjonować będzie pięć gabinetów dentystycznych, a docelowo kilkanaście. Pięć, przez trzy lata działalności, kosztować będą ok. 1,5 mln zł. Trzyletnie nakłady wzrastają do 7,5 mln zł gdy program realizować będzie 12 – 13 gabinetów szkolnych. Do tego trzeba dodać pieniądze na przygotowanie szkolnych gabinetów stomatologicznych do działania – ok. 600 tys. zł (wszystkie mają być jednakowo wyposażone).

Władze Wałbrzycha liczą, że opiekę stomatologiczną w szkołach wspierać będzie NFZ, poprzez podpisywanie umów z dentystami, którzy świadczyliby usługi stomatologiczne w gabinetach szkolnych.

Roman Szełemej liczy na przychylność władz centralnych, gdyż wałbrzyski program opieki stomatologicznej nad młodzieżą szkolną, zyskał akceptację Ministerstwa Zdrowia. To co zaproponują uczniom władze Wałbrzycha ma być powielane w innych regionach kraju.

Roman Szełemej, jako lekarz, wie że  o sukcesie programu decydować będzie postawa rodziców. Realizacja opieki stomatologicznej uzależniona jest od zgody opiekunów na leczenie dzieci, a istnieje obawa, że takie zezwolenia nie będą powszechne – uważa burmistrz Wałbrzycha.

Wywiad z Romanem Szełemejem wyemitowała TVP 3 Wrocław.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH