PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ile chce zarabiać młody lekarz?

09-11-2012, 05:45
Ile chce zarabiać młody lekarz? (źródło: sxc.hu)
Ile chce zarabiać młody lekarz? (źródło: sxc.hu)
Dziennik Gazeta Prawna opublikował badania przeprowadzone przez instytut Homo Homini, z których wynika, że młody lekarz marzy o pracy na jednym etacie za niewygórowaną pensję, nie ma ambicji i nie interesuje go emigracja zarobkowa.

Badania Homo Homini były zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) 25-26 października br. W ankiecie brało udział  500 absolwentów i studentów V roku medycyny, którzy ukończyli studia nie później niż trzy lata temu. Czy byli wśród nich młodzi dentyści nie wiemy, ale analizując odpowiedzi, sądzimy, że nie.

Według ankiety - 42 proc. absolwentów i studentów ostatniego roku medycyny byłoby zadowolonych z pensji o wysokości 3-5 tys. zł. 25 proc. oczekiwałoby 5-10 tys. zł.

Co trzeci chciałby pracować w placówce prywatnej, ponieważ jest to praca "spokojniejsza (bo głównie ambulatoryjna) niż w publicznych placówkach zdrowia, w dodatku lepiej płatna".

13 proc. zastanawia się nad podjęciem pracy w placówce publicznej ze względu na możliwość rozwoju naukowego.

Zdecydowanie więcej młodych lekarzy marzy o pracy na etacie, tylko 16 proc. wskazuje na kontrakt.

Ankietowani w większości opowiedzieli się przeciwko emigracji zarobkowej tuż po uzyskaniu dyplomu zastanawia się nad tym 17 proc. Więcej - 64  proc. uczestników badania, nie wyklucza wyjazdu, ale dopiero po zrobieniu specjalizacji.

W DGP znajdziemy także listę najatrakcyjniejszych specjalizacji, wśród których znalazła się m.in. ortodoncja. - Wśród stomatologów bardzo poszukiwani są ortodonci. Takich ofert pracy pojawia się bardzo dużo. Ale jest to efekt tego, że brakuje ośrodków, w których można rozpocząć specjalizację. Trudno więc namawiać: skończyłeś stomatologię, bądź ortodontą, bo nie ma gdzie się szkolić komentuje Maciej Hamankiewicz, prezes samorządu lekarskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   zarobki lekakarzy   Finanse   Kondycja branży  

POLECAMY W SERWISACH