PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

I Twój gabinet dentystyczny może być „perełką”

ms
10-05-2016, 08:06
I Twój gabinet dentystyczny może być „perełką” Gabinet dentystyczny na wsi: dwa budynki, dwa okresy, jeden styl
Znaczna część lekarzy dentystów marzy o własnym, idealnym gabinecie stomatologicznym. Tylko jaki miałby on być i co to znaczy idealny?

W dużych aglomeracjach często wymarzonym miejscem na gabinet jest prestiżowy budynek o przeznaczeniu na usługi, zlokalizowany w samym centrum miasta. Jednak w przypadku mniejszych miejscowości prywatna praktyka to najczęściej lokal z niezależnym wejściem usytuowany w obiekcie mieszkalnym.

Czy tak być musi? Niekoniecznie. Chcemy zaprezentować bardzo ciekawy, zagraniczny projekt, który może posłużyć za inspirację dla wielu inwestorów i ich architektów (autorzy projektu i zdjęcia: Shift architecture urbanism).

Klinika stomatologiczna z czterema gabinetami, zlokalizowana we wsi Best w południowej Holandii, to świetny przykład nowoczesnego podejścia do projektowania uwzględniającego krajobraz wsi. Bryła nowego budynku inspirowana była istniejącą, historyczną kamienicy (m.in. zbliżona kubatura, takie samo nachylenie połaci dachu). Połączenie ściany z połacią dachu przechodzi płynnie (bezokapowo).

Całość pokryto cynkiem. Zastosowanie takiego materiału sprawia, że dom wtopił się w wiejską okolicę, jednocześnie jednak stanowi wyraźny kontrast, dzięki któremu powstał nowy punkt orientacyjny, służący nie tylko osobom korzystającym z usług miejscowego dentysty.

Elementem zespalającym dwa budynki: ten z 1930 r. i ten dobudowany w 2011 r. - jest szklany łącznik. To on nadaje obu bryłom lekkość.

Poczekalnia oraz pomieszczenia techniczne i socjalne zostały zlokalizowane w historycznej części domu, którego struktura, podczas adaptacji, nie została w najmniejszym stopniu zdeformowana. Dzięki pieczołowicie zachowanej pierwotnej architekturze wnętrz pacjent, oczekując na wizytę, spędza czas w domowej atmosferze, co z pewnością zmniejsza stres niejednokrotnie towarzyszący zabiegowi.

Nowej części nadano ascetyczny wyraz. Wnętrza gabinetów są oszczędne w formie a ich dominantą estetyczną stało się duże, ukierunkowane na ogród przeszklenie. Takie rozwiązanie tworzy obraz, zmieniający się wraz z każdą porą roku. Wyraźnym i jedynym akcentem kolorystycznym jest pomarańczowa ściana, która oddziela gabinety od korytarza.

Ta klinika to świetny przykład na to, jak można połączyć małomiasteczkowe budownictwo i nowoczesną architekturą. Architekci stworzyli klimat, dzięki któremu powinno zwyciężać przekonanie, iż nie można bać się nowoczesnych materiałów okładzinowych, które wizualnie odbiegają od tego co widzimy w sąsiedztwie.

Obiekt, w którym usytuowany jest twój gabinet także może znacząco wyróżniać się na tle innych podobnych i to z poszanowaniem tradycji architektonicznej od lat zadomowionej w okolicy. 

Architekt Aleksandra Cyzman - Bukowska 

Pytania w sprawie pomocy architektonicznej można kierować na adres
biuro@180st.pl
www.projektgabinetu.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH