PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Hindus, Rosjanin i Meksykanin liczą na twój gabinet dentystyczny

25-04-2013, 00:01
Hindus, Rosjanin i Meksykanin liczą na twój gabinet dentystyczny (foto: sxc.hu)
Hindus, Rosjanin i Meksykanin liczą na twój gabinet dentystyczny (foto: sxc.hu)
Jeden na pięciu ankietowanych przez grupę badawczą Ipsos twierdzi, że poważnie rozważa wyjazd poza ojczysty kraj, aby uzyskać fachową pomoc stomatologiczną. Drugim, i chyba istotniejszym warunkiem jest to, aby leczenie zębów było możliwie jak najtańsze.

O dziwo największy odsetek chętnych do zagranicznych wojaży, oczywiście z myślą o wizytach w gabinetach stomatologicznych jest w: Indiach (35 proc.), Indonezji i Rosji (po 32 proc.), Meksyku (31 proc.) oraz wPolsce (po 31 proc.). To dość dziwne zestawienie, gdyż - przynajmniej w Indiach - dostęp do usług stomatologicznych co prawda o wyjątkowo niskim standardzie jest nieograniczony, zważywszy na ulicznych samozwańczych dentystów. To właśnie z Indii pochodzi bodajże najliczniejsza populacja lekarzy dentystów z powodzeniem szkolących się w renomowanych amerykańskich uczelniach medycznych, ale ci oczywiście do ojczystego kraju, aby leczyć za stosunkowo niewielkie stawki, już nie wracają.

Polski gabinet dentystyczny raczej nie będzie gościł turysty medycznego z Japonii, gdyż w kraju kwitnącej wiśni zaledwie 3 proc. ankietowanych zdecydowanych jest na tanie leczenie zębów zagranicą. Do nieufnych turystów stomatologicznych należą także: Koreańczycy (5 proc. chętnych do wyjazdu na zagraniczne leczenie); Hiszpanie (7 proc.); Francuzi (8 proc.); Belgowie (9 proc.); i Szwedzi (9 proc.).

Okazuje się także, że bez względu na narodowość więcej chętnych do wyjazdu poza ojczyznę, w celu leczenia zębów, znaleźć można wśród ludzi młodych - 19 proc. (w przedziale wieku od 18 do 35 roku życia), 18 proc. w wieku od 35 do 49 lat. Ludzie starsi, mający od 50 do 64 lat, rzadziej deklarują gotowość wyjazdu w ramach turystyki stomatologicznej (15 proc.). Z innego podziału wynika, że częściej poza krajem chcieliby szukać pomocy lekarzy dentystów mężczyźni (19 proc.), niż kobiety (17 proc.).

Z analizy Ipsos wynika zatem, że to Rosjanie najczęściej mogą pojawiać się w polskich gabinetach stomatologicznych, bo Meksykanów i Hindusów, ze względów chociażby na odległość, trudno oczekiwać. Z drugiej strony liczna grupa Polaków z chęcią wyjechałaby z Polski w poszukiwaniu tanich ofert na leczenie zębów (do Ukrainy, Litwy, Bułgarii).

Ipsos badania przeprowadzał w Polsce, a poza tym w: Argentynie, Australii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hong Kongu, Indii, Indonezji, Włoszech, Japonii, Meksyku, Rosji, Południowej Afryce, Korei, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, USA, Kanadzie i na Węgrzech. W każdym z tych państw badania przeprowadzono na próbce obejmującej co najmniej 1 tys. osób.

Grupa badawcza Ipsos to międzynarodowa firma zajmująca się analizami: marketingowymi, reklamy, opinii, lojalności i satysfakcji klientów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   turystyka stomatologiczna   Dentystatystyka  

POLECAMY W SERWISACH