PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Guma do żucia: oszczędności w walce z chorobami jamy ustnej

ms
12-09-2016, 10:40
Guma do żucia: oszczędności w walce z chorobami jamy ustnej Guma do żucia przynosi oszczędności (foto: freeimages)
Światowa Federacja Dentystyczna FDI zaleca żucie bezcukrowej gumy jako prosty i skuteczny sposób, aby pomóc poprawić stan zdrowia jamy ustnej. Wspierają ją PTS i PTSD.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS) oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej (PTSD) zalecają żucie bezcukrowej gumy jako jeden z czterech kroków, pomagających zapobiegać próchnicy u dzieci w wieku od czterech lat.

Milionowe oszczędności z gumą do żucia
W najnowszych badaniach „Health Economics Study”, opublikowanych w British Dental Journal, przeanalizowano potencjalny wpływ dodania jednej bezcukrowej gumy do żucia do codziennej pielęgnacji jamy ustnej u 12-latków w Wielkiej Brytanii.

Ta drobna zmiana mogłaby prowadzić do oszczędności rzędu 3,3 mln EUR w skali roku. Oszczędność na kosztach leczenia dentystycznego wzrosłyby do ok. 3,9 mln EUR, w przypadku, gdyby wszyscy 12-latkowie żuli dwie gumy bez cukru dziennie. Jeszcze większy efekt (9,8 mln EUR) przyniosłoby stosowanie trzech gum dziennie.

To badanie jest pierwszą tego rodzaju analizą kosztową w Wielkiej Brytanii i zostało przeprowadzone przez York Health Economics Consortium oraz Peninsula Dental School w Plymouth University, przy wsparciu ze strony Wrigley Company Ltd.

Dr Michael Dodds, Lead Oral Health Scientist w Wrigley komentuje: Wyniki tego badania są niezwykle ekscytujące i wykazują potencjał bezcukrowej gumy do żucia w zapobieganiu próchnicy zębów na całym świecie.

Vision 2020
Zmiana nawyków higieny jamy ustnej na poziomie lokalnym wymaga zaangażowania i współpracy z rządami i decydentami z obszaru ochrony zdrowia, w celu podnoszenia świadomości społecznych i ekonomicznych kosztów związanych z leczeniem chorób jamy ustnej. Chcąc przyczynić się do poprawy zdrowia jamy ustnej, Wrigley ogłosił nowe partnerstwo z FDI, dotyczące  globalnej platformy wspierania zdrowia jamy ustnej tzw. Vision 2020.

Poprzez Vision 2020 FDI ma na celu podniesienie rangi politycznej zdrowia jamy ustnej wśród urzędników zdrowia publicznego i innych decydentów zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym.

- Dzięki Vision 2020 mamy możliwość wprowadzenia podstawowych zmian w nawykach, dążenia do ochrony zdrowia jamy ustnej ukierunkowanej na prewencję - powiedział Matthew Kent, senior corporate affairs manager Global Oral Care w Wrigley.

Wrigley Oral Healthcare Program
Od 1989 r. realizowany jest program higieny jamy ustnej Wrigley Oral Healthcare Program (WOHP). Obecnie jest prowadzony w ponad 40 krajach na całym świecie.  

W ramach programu, partnerzy Wrigley: dentyści i higienistki, pomagają swoim pacjentom w poprawie zdrowia jamy ustnej stosując  cztery, proste kroki:
- regularnie szczotkując zęby pastą z fluorem,
- czyszcząc przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną,
- poddając się regularnym kontrolom u lekarza stomatologa,
- żując bezcukrową gumę po jedzeniu i piciu.

Wrigley przekazuje dentystom i higienistkom wiedzę, zasoby oraz materiały edukacyjne, aby pomóc wprowadzić bezcukrową gumę do codziennych, rutynowych działań, które mają zapobiegać próchnicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka   Wrigley   guma do żucia  

POLECAMY W SERWISACH