PARTNER PORTALU
partner portalu

Guma do żucia: oszczędności w walce z chorobami jamy ustnej

ms
12-09-2016, 10:40
Guma do żucia: oszczędności w walce z chorobami jamy ustnej Guma do żucia przynosi oszczędności (foto: freeimages)
Światowa Federacja Dentystyczna FDI zaleca żucie bezcukrowej gumy jako prosty i skuteczny sposób, aby pomóc poprawić stan zdrowia jamy ustnej. Wspierają ją PTS i PTSD.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS) oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej (PTSD) zalecają żucie bezcukrowej gumy jako jeden z czterech kroków, pomagających zapobiegać próchnicy u dzieci w wieku od czterech lat.

Milionowe oszczędności z gumą do żucia
W najnowszych badaniach „Health Economics Study”, opublikowanych w British Dental Journal, przeanalizowano potencjalny wpływ dodania jednej bezcukrowej gumy do żucia do codziennej pielęgnacji jamy ustnej u 12-latków w Wielkiej Brytanii.

Ta drobna zmiana mogłaby prowadzić do oszczędności rzędu 3,3 mln EUR w skali roku. Oszczędność na kosztach leczenia dentystycznego wzrosłyby do ok. 3,9 mln EUR, w przypadku, gdyby wszyscy 12-latkowie żuli dwie gumy bez cukru dziennie. Jeszcze większy efekt (9,8 mln EUR) przyniosłoby stosowanie trzech gum dziennie.

To badanie jest pierwszą tego rodzaju analizą kosztową w Wielkiej Brytanii i zostało przeprowadzone przez York Health Economics Consortium oraz Peninsula Dental School w Plymouth University, przy wsparciu ze strony Wrigley Company Ltd.

Dr Michael Dodds, Lead Oral Health Scientist w Wrigley komentuje: Wyniki tego badania są niezwykle ekscytujące i wykazują potencjał bezcukrowej gumy do żucia w zapobieganiu próchnicy zębów na całym świecie.

Vision 2020
Zmiana nawyków higieny jamy ustnej na poziomie lokalnym wymaga zaangażowania i współpracy z rządami i decydentami z obszaru ochrony zdrowia, w celu podnoszenia świadomości społecznych i ekonomicznych kosztów związanych z leczeniem chorób jamy ustnej. Chcąc przyczynić się do poprawy zdrowia jamy ustnej, Wrigley ogłosił nowe partnerstwo z FDI, dotyczące  globalnej platformy wspierania zdrowia jamy ustnej tzw. Vision 2020.

Poprzez Vision 2020 FDI ma na celu podniesienie rangi politycznej zdrowia jamy ustnej wśród urzędników zdrowia publicznego i innych decydentów zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym.

- Dzięki Vision 2020 mamy możliwość wprowadzenia podstawowych zmian w nawykach, dążenia do ochrony zdrowia jamy ustnej ukierunkowanej na prewencję - powiedział Matthew Kent, senior corporate affairs manager Global Oral Care w Wrigley.

Wrigley Oral Healthcare Program
Od 1989 r. realizowany jest program higieny jamy ustnej Wrigley Oral Healthcare Program (WOHP). Obecnie jest prowadzony w ponad 40 krajach na całym świecie.  

W ramach programu, partnerzy Wrigley: dentyści i higienistki, pomagają swoim pacjentom w poprawie zdrowia jamy ustnej stosując  cztery, proste kroki:
- regularnie szczotkując zęby pastą z fluorem,
- czyszcząc przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną,
- poddając się regularnym kontrolom u lekarza stomatologa,
- żując bezcukrową gumę po jedzeniu i piciu.

Wrigley przekazuje dentystom i higienistkom wiedzę, zasoby oraz materiały edukacyjne, aby pomóc wprowadzić bezcukrową gumę do codziennych, rutynowych działań, które mają zapobiegać próchnicy.

SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka   guma do żucia   Wrigley  

POLECAMY W SERWISACH