PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

GGLLD o nakładach NFZ na stomatologię w 2013 r. w Małopolsce

29-11-2012, 06:22
GGLLD o nakładach NFZ na stomatologię w 2013 r. w Małopolsce
GGLLD o nakładach NFZ na stomatologię w 2013 r. w Małopolsce
Wczoraj ukazał się kolejny numer "Galicyjskiej Gazety Lekarska Lekarza Dentysty", suplement Komisji Stomatologicznej OIL w Krakowie. Spośród wielu ciekawych artykułów postanowiliśmy zaprezentować fragment dyskusji, jaką przeprowadzono podczas

Naukowo - Szkoleniowej Konferencji Lekarzy Stomatologów, Rytro - Jesień. Tak dokładnie to dwugłos w sprawie stomatologicznych kontraktów w regionie, przedstawicielek Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia: dr Moniki Jezierskiej-Kazberuk i lek. dent. Marty Grzywacz-Banaś.
Co w najbliższym czasie czeka dentystów z Małopolski?

 

Dr Monika Jezierska-Kazberuk, z-ca dyrektora ds. lecznictwa MOW NFZ

Niestety nadchodzący 2013 r. nie będzie rokiem obfitości. Punktem wyjścia do prognozy jest fakt, że nakłady na jednego ubezpieczonego sytuują Małopolskę na piątym miejscu od końca w kraju, z kwotą 1649 zł rocznie. Za nami są województwa: pomorskie, wielkopolskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie. Od woj. łódzkiego, przewodzącego w nakładach, dzieli nas na jednego ubezpieczonego, kwota 150 zł.

Nieco lepiej jest, gdy chodzi o cenę punktu. Średnia krajowa w odniesieniu do procedur wysokospecjalistycznych ze znieczuleniem ogólnym wynosi 1,08, a w Małopolsce 1,09. Niezłe jest też nasycenie jednostkami posiadającymi kontrakt na 10 000 ubezpieczonych. Pod tym Małopolskie zajmuje szóste miejsce w Polsce.

GGLLD komentuje: Przy czym nie przekłada się to na zarobki stomatologów, wręcz przeciwnie. Ale z punktu widzenia pacjentów teoretycznie jest nieźle.

Lek. dent. Marta Grzywacz-Banaś, specjalista ds. stomatologii MOW NFZ

Według założeń na 2013 rok, nakłady MOW NFZ na świadczenia stomatologiczne mają wzrosnąć ze 180 mln w 2012 r. do 183,5 mln w 2013 roku, a więc o 3,5 mln zł. Zostanie nim objętych, podobnie jak w mijającym roku, ok. 450 podmiotów, które powinny podpisać aneksy do 30 listopada br. Spóźnienie będzie oznaczać automatyczne zakończenie kontraktu w lutym 2013 r.

Nie przewiduje się zmian formalnych w umowach, m.in. utrzymany zostaje wymóg minimalnych 15 godz. pracy gabinetu w tygodniu oraz nakaz dostępności w soboty.

Nowością korzystną dla świadczeniodawców ma być przejęcie przez Fundusz aktualizacji umów elektronicznych. Tzw. etat przeliczeniowy utrzymywany jest nadal na poziomie 15 tys. punktów miesięcznie, przy zasadzie przeznaczania 20 proc. świadczeń dla dzieci.

Aktualnie najwięcej świadczeń wykonuje się w Małopolsce z zakresu stomatologii ogólnej (67 proc.), na drugim miejscu są dzieci (15 proc.), a na trzecim ortodoncja. Najgorzej wygląda protetyka, zwłaszcza ta wynikająca z powikłań onkologicznych. Ceny wykonania poszczególnych procedur na 2013 r. pozostają bez zmian.

MOW NFZ chlubi się, że w rezultacie stosowanego systemu kontraktowania świadczeń dla dzieci przeznacza się na ten cel najwięcej pieniędzy w Polsce, ok. 25 mln zł, przy średniej krajowej 7,4 mln zł. Równocześnie MOW NFZ przyznaje, że na profilaktykę nie wydaje praktycznie nic.

Zapraszamy do lektury całego artykułu, szczególnie uwag do wypowiedzi przedstawicielek MOW NFZ  zgłaszanych przez członków ORL w Krakowie: lek. dent. Roberta Stępnia i lek. dent. Andrzeja Stopy.

 

Wypowiedzi opracował red. Stefan Ciepły. Fragmenty tekstu prezentujemy za zgodą redakcji "GGLLD". Zobacz pełne wydanie gazety
Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH