PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Gabinet w mieszkaniu, jakie stawki podatku od nieruchomości?

06-06-2013, 00:01
Gabinet w mieszkaniu to niższe stawki podatku od nieruchomości (fot. sxc.hu)
Gabinet w mieszkaniu to niższe stawki podatku od nieruchomości (fot. sxc.hu)
Budynek mieszkalny może być opodatkowany wyższą stawką podatku od nieruchomości tylko w części, która przeznaczona jest na prowadzenie działalności gospodarczej, np. gabinetu stomatologicznego.

W art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opła­tach lokalnych wymienione są dwie kategorie nierucho­mości, które mogą być opo­datkowane najwyższą stawką. Są to budynki związane z pro­wadzeniem działalności go­spodarczej (np. biurowce) oraz budynki mieszkalne lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej (np. lokale usługowe w bloku).

Dotychczas sporną kwestią było od jakiej części nieruchomości mieszkalnej należny jest podatek według wyższej stawki podstawowe znaczenie odgrywa tu prawidłowa interpretacja pojęcia zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, które ustawodawca celowo rozróżnił od pojęcia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Co ważne, w przypadku lokali mieszkalnych, w których części prowadzi się np. gabinet stomatologiczny, jeżeli podatnik wykorzystuje jedynie część lokalu mieszkalnego na cele związane z prowadzeniem tej działalności, a jednocześnie w tej części mieszka, to nie można mówić o zajęciu na prowadzenie działalności gospodarczej gdyż zajęcie na­leży rozumieć jako wykorzystanie na działalność gospodarczą lokalu/budynku z wyłączeniem innych jego funkcji np. mieszkalnych. Obowiązują wówczas zdecydowanie korzystniejsze stawki podatku od nieruchomości. W przeciwnym wypadku (brak jednoczesnego zamieszkiwania w lokalu) podatnik zapłaci podatek według stawki najwyższej, określonej dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Do tego stanowiska przychylił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 maja 2013, który oddalił skargę kasacyjną Samorządowego Kolegium Odwoławczego dotyczącą stawki podatku od nieruchomości dla budynków, w których oprócz mieszkań wyodrębniono także lokale użytkowe i garaże. Sąd kasacyjny potwierdził, że sam fakt znajdowania się budynku w posiadaniu przedsiębiorcy, nie jest wystarczający do zakwalifikowania go jako związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej (sygn. akt II FSK 1880/11).

Źródło: "Rzeczpospolita"/własne

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   gabinet stomatologiczny   Podatki   Koszty  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.