PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinet w mieszkaniu, jakie stawki podatku od nieruchomości?

06-06-2013, 00:01
Gabinet w mieszkaniu to niższe stawki podatku od nieruchomości (fot. sxc.hu)
Gabinet w mieszkaniu to niższe stawki podatku od nieruchomości (fot. sxc.hu)
Budynek mieszkalny może być opodatkowany wyższą stawką podatku od nieruchomości tylko w części, która przeznaczona jest na prowadzenie działalności gospodarczej, np. gabinetu stomatologicznego.

W art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opła­tach lokalnych wymienione są dwie kategorie nierucho­mości, które mogą być opo­datkowane najwyższą stawką. Są to budynki związane z pro­wadzeniem działalności go­spodarczej (np. biurowce) oraz budynki mieszkalne lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej (np. lokale usługowe w bloku).

Dotychczas sporną kwestią było od jakiej części nieruchomości mieszkalnej należny jest podatek według wyższej stawki podstawowe znaczenie odgrywa tu prawidłowa interpretacja pojęcia zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, które ustawodawca celowo rozróżnił od pojęcia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Co ważne, w przypadku lokali mieszkalnych, w których części prowadzi się np. gabinet stomatologiczny, jeżeli podatnik wykorzystuje jedynie część lokalu mieszkalnego na cele związane z prowadzeniem tej działalności, a jednocześnie w tej części mieszka, to nie można mówić o zajęciu na prowadzenie działalności gospodarczej gdyż zajęcie na­leży rozumieć jako wykorzystanie na działalność gospodarczą lokalu/budynku z wyłączeniem innych jego funkcji np. mieszkalnych. Obowiązują wówczas zdecydowanie korzystniejsze stawki podatku od nieruchomości. W przeciwnym wypadku (brak jednoczesnego zamieszkiwania w lokalu) podatnik zapłaci podatek według stawki najwyższej, określonej dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Do tego stanowiska przychylił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 maja 2013, który oddalił skargę kasacyjną Samorządowego Kolegium Odwoławczego dotyczącą stawki podatku od nieruchomości dla budynków, w których oprócz mieszkań wyodrębniono także lokale użytkowe i garaże. Sąd kasacyjny potwierdził, że sam fakt znajdowania się budynku w posiadaniu przedsiębiorcy, nie jest wystarczający do zakwalifikowania go jako związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej (sygn. akt II FSK 1880/11).

Źródło: "Rzeczpospolita"/własne

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   gabinet stomatologiczny   Podatki   Koszty  

POLECAMY W SERWISACH