PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinet stomatologiczny: z powodu wyjazdu za granicę wynajmę lub sprzedam

01-07-2013, 00:05
Gabinet stomatologiczny: z powodu wyjazdu za granicę wynajmę lub sprzedam (fot. Fotolia/PTWP)
Gabinet stomatologiczny: z powodu wyjazdu za granicę wynajmę lub sprzedam (fot. Fotolia/PTWP)
W ciągu I półrocza 2013 r. oferty sprzedaży funkcjonujących gabinetów stomatologicznych należały do rzadkości. Nie oznacza to jednak, że wszystkie praktyki stomatologiczne znakomicie funkcjonują, a prowadzące je osoby myślą tylko o rozwoju prowadzonych usług. Tak nie jest. Większość gabinetów stomatologicznych które przestają pracować, jest po prostu zamykana, bo  ich właściciel albo przechodzi na emeryturę, albo wyjeżdża za granicę, aby tam kontynuować karierę zawodową, w końcu porzuca praktykę, ze względu na sytuację rodzinną (z reguły: ciąża, macierzyństwo, czasami choroba).

Przy likwidacji praktyki stomatologicznej, prowadzonej w wynajętych pomieszczeniach, zazwyczaj sprzedawane są ruchome składniki majątku: sprzęt stomatologiczny, meble. Do rzadkości należą sytuacje, w których gabinet dentystyczny należy do właściciela praktyki, przy czym lokalizacja lokalu nie nadaje się do wykorzystania na inne cele. W takich przypadkach cena sprzedaży zdecydowanie różni się od stawek obowiązujących na rynku nieruchomości.

W głównych miastach Polski ceny dobrze prosperujących gabinetów stomatologicznych są wyższe od średniej rynkowej samych lokali od 50 do 100 proc. W mniejszych miejscowościach różnice są zdecydowanie mniejsze, praktycznie nie występują wcale, a to z tego powodu, że znalezienie odpowiedniej nieruchomości i uruchomienie konkurencyjnej praktyki w sąsiedztwie zamykanego gabinetu możliwe jest w stosunkowo krótkim czasie.

Co zatem tworzy cenę zbytu gabinetu stomatologicznego poza wartością nieruchomości i wyposażenia wnętrza? Przede wszystkim liczy się takie wyposażenie gabinetu, aby spełniał wszystkie normy sanitarne, dzięki czemu kupujący nie musiałby przeprowadzać kosztowych remontów. Ważna jest także podpisana umowa z NFZ na świadczenie usług stomatologicznych, im z dłuższą historią, tym lepiej. Sprzedający z reguły wysoko wycenia także bazę aktywnych pacjentów. Ich liczba waha się od kilkuset do kilku tysięcy rekordów.

O profesjonalnym obrocie gabinetami stomatologicznymi nie sposób jednak mówić. Każda oferta jest inna i ze względu na ich jednostkowy charakter trudno o jakiekolwiek porównania.

Oto kilka typowych przykładów ofert.

Sprzedaż

Centrum Oleśnicy, lokal o pow. 108 mkw. (dwa gabinety wyposażone w unity renomowanych firm), przestronna poczekalnia z recepcją i WC dla klientów, pomieszczenie socjalne z WC dla personelu oraz pomieszczenie techniczne (kompresor).

Gabinet posiada wszystkie odbiory i zezwolenia dla NZOZ oraz podpisaną umowę z NFZ na świadczenie usług stomatologicznych (ze stażem sześcioletnim i bazą ok. 5 tys. pacjentów). Lokal wyposażony w wewnętrzną sieć informatyczną, klimatyzację z funkcją grzania.

Cena bez wyposażenia - 930 tys. zł.

Sprzedaż

Sulejów, łódzkie, osobny budynek o pow. 80 mkw., na działce ogrodzonej 330 mkw. (wieczyste użytkowanie). Lokal parterowy, ogrzewanie miejskie gazowe, centrum miasta, miejsca parkingowe.

Cena sprzedaży 300 tys. zł.

Sprzedaż

Kraków, okolica ul. Serbskiej, na parterze budynku: poczekalnia dla pacjentów, łazienka z WC, pomieszczenie socjalne, w pełni wyposażony gabinet zabiegowy, pokój do dowolnego wykorzystania np. drugi gabinet. Pow. lokalu 48 mkw., taras 34 mkw. Wykończenie w wysokim standardzie. Monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, z możliwością podglądu w domu. Alarm rozdzielony na poszczególne segmenty lokalu. Wyposażenie m.in.: fotel stomatologiczny, sterylizator (na gwarancji). Pozwolenia, atesty, spełnianie formalnych wymogów NFZ, z możliwością podpisania umowy od września 2013 r. Możliwe podjęcie działalności od zaraz bez jakiejkolwiek inwestycji.

SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   lokal na gabinet   Kondycja branży  

POLECAMY W SERWISACH