PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinet stomatologiczny podnajmowany, co z VAT?

ms
01-09-2017, 10:29
Gabinet stomatologiczny podnajmowany, co z VAT? Wynajem gabinetu dentystycznego (foto: Hamza Butt flickr)
Właścicielka lokalu użytkowego, realizuje usługi stomatologiczne. Pracując zawodowo jako dentystka, postanowiła część powierzchni udostępnić drugiemu dentyście, który leczyć będzie swoich pacjentów, prowadząc własną działalność gospodarczą. Co z VAT przy rozliczaniu opłat najmu?

Z takim pytaniem dentystka zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej w Bielsku-Białej.  

W ramach prowadzonego gabinetu stomatologicznego, dentystka ma zamiar podnająć część powierzchni innemu lekarzowi, który mógłby korzystać z jednego ze stanowisk dentystycznych oraz pomieszczeń technicznych. Potencjalny podnajmujący również prowadzi własną działalność gospodarczą.

Co do zasady, opłata z najmu wiąże się z koniecznością naliczenia podatku VAT od całej nieruchomości, albowiem najem części lokalu nie jest bezpośrednio związany z opieką medyczną. W takim przypadku należałoby VAT naliczyć.

Z drugiej jednak strony dentystka w 2016 r. nie przekroczyła 200 tys. zł sprzedaży. Jak wynika z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł (do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku).

Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
VAT   wynajem   gabinet stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH