PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinet na rynku kapitałowym, kiedy i w jakim celu

01-10-2012, 06:00
Branża stomatologiczna postrzegana jest jako dobra partia dla tego kto weźmie ją sobie za partnerkę w życiu biznesowym. Z reguły nie podatna lub małopodatna na dekoniunktury w gospodarce, z reguły przewidywalna i z reguły szybko pomnażająca posag - to ideał na partnerkę do interesów. Adoratorów, biznesowych, którzy chcieliby wejść w taki układ nie powinno zabraknąć. O finansowaniu projektów w branży stomatologicznej infoDENT24.pl rozmawia z analitykiem rynku usług finansowych Krzysztofem Górką z Certus Capital.

Mirosław Stańczyk, infoDENT24.pl: W obliczu spowolnienia gospodarczego branża stomatologiczna dla każdego powinna być szczególnie atrakcyjna, nawet dla banków zaostrzających wymogi finansowania działalności gospodarczej. Co na to niezależne firmy inwestycyjne i inwestorzy prywatni?

Krzysztof Górka, Certus Capital: Branża stomatologiczna, podobnie jak cały rynek opieki zdrowotnej, nadal jest traktowana przez inwestorów funkcjonujących na rynku kapitałowym z dużym zainteresowaniem. W odróżnieniu od innych sektorów gospodarki, usługi dentystyczne charakteryzują się bowiem względnie sztywnym popytem, a wartość rynku rośnie w tempie wyraźnie szybszym aniżeli PKB. Nie bez znaczenia jest również wysoka rentowność działalności stomatologicznej.

 

infoDENT24.pl: Co powinien wiedzieć właściciel praktyki stomatologicznej, decydujący się na poszukiwanie finansowania na rynku kapitałowym?

Krzysztof Górka: Wielkość środków możliwych do pozyskania jest uzależniony od etapu rozwoju i skali prowadzonej działalności. W przypadku inwestycji w duże sieci prywatnych placówek medycznych, w ostatnich latach dokonywano transakcji na poziomie kilkudziesięciu, a nawet kilkuset milionów złotych.

Nie będzie żadnym odkrycie, gdy powiem, że podstawowym kryterium, determinującym możliwości pozyskania kapitału, jest skala działalności, oczywiście mierzona wielkością generowanych przychodów, oraz biznesowa wartość przedsięwzięcia, wyceniana w oparciu o wskaźnik zysku netto osiąganego rocznie przez gabinet lub sieć placówek stomatologicznych.

Równie istotne jest przygotowanie przemyślanej strategii pozyskania środków finansowych. Nieodzowne jest stworzenie profesjonalnej dokumentacji inwestycyjnej i prognoz finansowych pokazujących, jak środki pozyskane od inwestora mogłyby wpłynąć na przyszłe przychody i zysk netto zabiegającego o środki. Celem może być na przykład kwota rzędu kilkudziesięciu milionów złotych. Wtedy warto kierować uwagę na obecne w Polsce międzynarodowe fundusze inwestycyjne. Jeśli zaś potrzeby finansowe nie przekraczają kilku milionów złotych, wówczas warto zwrócić się do firm inwestycyjno - doradczych specjalizujących się w pozyskiwaniu kapitału od skupionych wokół nich inwestorów prywatnych.

 

infoDENT24.pl: Jakie inne, niefinansowe kryteria inwestycji powinien spełniać poszukujący kapitału, aby go otrzymać?

Krzysztof Górka: Przede wszystkim liczy się kreatywność. Poza aspektem finansowym i przemyślaną, realistyczną strategią rozwoju - ważny jest pomysł na wyróżnienie się w branży. Pamiętajmy, że z reguły inwestor finansowy jest partnerem mniejszościowym, gdyż uważamy, iż z powodów czysto motywacyjnych, to zarząd i pierwotni właściciele powinni posiadać największy udział w firmie.

POLECAMY W SERWISACH