PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinet idealny dla pacjenta – dekalog Przemysława Uliasza

informacja prasowa/katkiel
13-05-2014, 08:10
Gabinet idealny dla pacjenta – dekalog Przemysława Uliasza Gabinet idealny dla pacjenta – dekalog Przemysława Uliasza (na zdjęciu) (źródło: archiwum prywatne)
Lek. dent. Przemysław Uliasz jest szefem Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Prima-Dent, który działa od 1991 roku i zatrudnia ponad pięćdziesięciu lekarzy stomatologów praktykujących w gabinetach dentystycznych na terenie całej Warszawy. To wystarczająca legitymacja do tego, aby stworzyć profil wzorcowego gabinetu dentystycznego.

Zdaniem lek. dent. Przemysława Uliasza o wyborze dentysty powinny decydować m. in. czynniki takie jak:

1. Partnerski stosunek lekarza do pacjenta, wyrażany m.in. poprzez rozpoczęcie każdej wizyty od rozmowy w pozycji siedzącej. Zmniejsza to dystans między stomatologiem a pacjentem. W jej czasie lekarz przeprowadza dogłębny wywiad nt. stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta oraz ustala z nim plan leczenia. Lekarz powinien rozpocząć wizytę od rozmowy również ze względu na fakt, iż w trakcie zabiegu narusza intymną przestrzeń pacjenta i bez zbudowania zaufania oraz pewnej więzi, każde przekroczenie granicy bliskiego kontaktu, będzie odczuwane przez niego jako naruszanie strefy prywatności.

2. Poczucie troski - czyli dopytywanie przez lekarza o stan samopoczucia i wygodę pacjenta w trakcie zabiegu.

3. Profesjonalizm, pod którym kryje się wiedza medyczna, sprawność wykonywania zabiegów oraz pewność z jaką lekarz przeprowadza zabieg.

4. Czystość i sterylność gabinetu. Gdy pacjent siada na fotelu, nie może widzieć żadnych śladów poprzedniej wizyty. Sprzęt powinien być zdezynfekowany, spluwaczka dokładnie wyczyszczona, a na pulpicie wszystkie przyrządy powinny być poukładane. Nie może się na nim znajdować żaden używany wcześniej sprzęt. Lekarz i asystentka powinni mieć czyste fartuchy.

5. Nowoczesne technologie dentystyczne zarówno jeśli chodzi o sam sprzęt dentysty, jak w zakresie jego wykorzystania np. technik obrazowania do pokazania pacjentowi stanu jamy ustnej (np. na dobrej jakości zdjęciach lub na obrazie z kamery wewnątrzustnej)

6. Rzetelne prowadzenie karty zabiegów pacjenta. Lekarz powinien na bieżąco informować o treści wpisów oraz udostępniać pacjentowi dokumentację.

7. Jednorazowy, umieszczony w oddzielnych opakowaniach, sprzęt służący do wykonywania zabiegów.

8. Lekarz dentysta powinien podkreślać, że maksymalnie dba o jałowe otoczenie, dając pacjentowi poczucie bezpieczeństwa. W gabinecie obcuje się ze śliną i krwią, co stwarza potencjalnie zakaźne środowisko i może wywoływać niepokój. Najlepiej by, zakładanie rękawiczek jednorazowych oraz dezynfekcja newralgicznych części sprzętu odbyły się przy pacjencie. Po wykonaniu tych czynności, lekarz nie powinien wychodzić do poczekalni, czy dotykać przedmiotów wokół fotela dentystycznego.

9. Asystentka dentystyczna w roli cichej asysty. W czasie wizyty powinna bezwzględnie unikać nawiązywania rozmowy z lekarzem na tematy prywatne.

10. Relaksująca i odprężająca muzyka w gabinecie jest jak najbardziej wskazana, ale jej dobór powinien być wykonany przez specjalistów. Wybór muzyki przez lekarza może być subiektywny i nie zawsze odpowiedni dla pacjenta.

Dekalog jest efektem wieloletniego doświadczenia, przede wszystkim uważnego wsłuchiwania się w potrzeby pacjentów. PRIMA-DENT jest autorem konkursu „Kocham mojego dentystę?", w trakcie którego pacjenci opowiadali o odczuciach związanych z wizytą w gabinecie stomatologicznym.

O tym, co czego potrzebują, głosem laureatek konkursu, czytaj tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH