PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinet 2013: propozycje istotnych zmian w zasadach rozliczania VAT

06-10-2012, 21:55
VAT metoda kasowa (foto: sxc.hu)
VAT metoda kasowa (foto: sxc.hu)
Typowo kasowa metoda rozliczania VAT miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. zaproponował wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak i wyjaśnił, że jego wniosek spotkał się ze wstępną aprobatą koalicjanta z PO.

Nowe regulacje oznaczałyby tyle, że tylko uregulowanie faktury np. za sprzęt, materiały i usługi uprawniałoby odliczenie uwidocznionego na niej VAT.
Zmienione zasady dotyczyłyby tzw. małych podatników, a więc tych, którzy osiągają roczne obroty w wysokości 1,2 mln EUR. W tej grupie sytuuje się większość właścicieli prywatnych gabinetów stomatologicznych.
O ile prowadzący firmę nie zapłaci należności wynikającej z faktury, nie mógłby wliczyć wydatku w koszt uzyskania przychodu, a więc automatycznie wyższa byłaby podstawa opodatkowania CIT. Ten fragment nowych regulacji dotyczy także gabinetów stomatologicznych.
Zaproponowane rozwiązanie chronić ma firmy, które nie otrzymały zapłaty a mimo to zobowiązane są do uregulowania VAT wyszczególnionego na fakturze. To rozwiązanie idzie zatem dalej niż obowiązujący wymóg odprowadzenia VAT w sytuacji gdy płatnik nie otrzyma zapłaty za fakturę w ciągu 90 dni. W przypadku gabinetów stomatologicznych zmiana ta nie ma większego znaczenia, gdyż pacjenci są grupą podatników nie zalegającą z reguły z należnościami.

Czy właściciele gabinetów stomatologicznych powinni w ogóle zaprzątać sobie głowę kolejnymi propozycjami zmian w podatkach, skoro usługi lekarzy stomatologów są zwolnione z VAT? Pamiętać trzeba, że zwolnienie obejmuje usługi:
- w zakresie opieki medycznej,
- służące profilaktyce,
- zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
W innym ujęciu są to usługi:
- zakładów opieki zdrowotnej,
- lekarzy stomatologów,
- tzw. odsprzedawane zewnętrznych stomatologów.

Oznacza to tyle, że zwolniona z VAT jest np. usługa polegająca na wszczepianiu implantów (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 kwietnia 2011 r. nr ILPP2/443-161/11-2/BA). Z kolei wybielanie zębów nie korzysta ze zwolnienia z VAT (Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 12 kwietnia 2011 r. nr ILPP1/443-309/11-2/BD) - chyba, że pacjent przedstawi skierowanie od psychologa na wybielanie zębów (fobie). Bez takiego skierowania usługa wybielania podlega 23 proc. stawce VAT.
Tak więc w mniejszym lub w większym zakresie zmiany w VAT dotyczą także osób prowadzących gabinet dentystyczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   koszt uzyskania przychodu   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH