PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Finansowanie stomatologii z kieszeni pacjenta

ws
14-07-2015, 10:09
Finansowanie stomatologii z kieszeni pacjenta Kto łoży na leczenie zębów (foto: Fotolia/PTWP)
Nakłady na stomatologię, przeznaczane w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, mają nikły udział w całościowych kosztach, które muszą ponosić pacjenci na leczenie zębów.

W dokumencie „Policy paper dla ochrony zdrowia na lata 2014 – 2020. Krajowe ramy strategiczne” podano zestawienie wydatków ogółem na ochronę zdrowia, ponoszonych bezpośrednio przez gospodarstwa domowe. W ostatnich kilku latach wydatki te kształtowały się na poziomie 22 – 24 mld zł w skali roku, co stanowiło od 1,53 do 1,56 proc. PKB.

W dokumencie czytamy, iż: analiza strumieni wydatków na ochronę zdrowia od poszczególnych płatników do dostawców dóbr i usług medycznych wskazuje, że 95,7 proc. nakładów, przeznaczonych na szpitale, stanowiły pieniądze publiczne, zaś 4,3 proc. - środki pochodzące ze źródeł prywatnych.

W przypadku opieki ambulatoryjnej proporcje te wynosiły odpowiednio 64,1 proc. i 35,9 proc.

Natomiast w branży stomatologicznej zaledwie 14,3 proc. kosztów leczenia pokrywanych jest w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zdecydowana większość wydatków, czyli 85,7 proc., ponoszą pacjenci z własnej kieszeni.

Specjalistyczne porady lekarskie stanowią 76 proc. wszystkich udzielanych tego typu porad, a specjalistyczne konsultacje stomatologiczne pozostałe 24 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
finansowanie stomatologii   NFZ   Koszty  

POLECAMY W SERWISACH