PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Europejski Kongres Gospodarczy 2014 podsumowany

PTWP
13-06-2014, 15:34
Europejski Kongres Gospodarczy 2014 podsumowany Europejski Kongres Gospodarczy 2014 podsumowany (fot. PTWP)
6100 gości, 500 dziennikarzy z 200 redakcji, a także warty 30 mln zł ekwiwalent reklamowy - to kluczowe liczby podsumowujące szóstą edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, najważniejszej debaty na temat gospodarki i polityki w Europie Centralnej.
Szósta edycja EEC (European Economic Congress) odbyła się w dniach 7-9 maja, czyli niemal dokładnie w 10 lat od największego w historii rozszerzenia UE o dziesięć państw, w tym kraje Europy Centralnej i republiki nadbałtyckie.

Podczas piątkowej konferencji prasowej organizator wydarzenia - Grupa PTWP, która jest też m.in. wydawcą Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl, a także serwisu infoDENT24.pl - podsumował tegoroczną edycję imprezy.

Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podkreślił, że skalę wydarzenia oddaje liczba publikacji i ekwiwalent reklamowy, czyli kwota, jaką należałoby przeznaczyć na reklamy o tej samej powierzchni i czasie antenowym.

Budżet organizacyjny EEC 2014 wyniósł ok. 6 mln zł, a ekwiwalent reklamowy tegorocznej edycji to pięciokrotność tej kwoty. Katowicki Kongres przyniósł w sumie blisko 5,5 tys. publikacji radiowych, prasowych, telewizyjnych, a także internetowych.

Kuśpik zaznaczył, że z badań przeprowadzonych przez instytut badawczy BCMM wśród uczestników Kongresu wynika, iż ponad 90 proc. ankietowanych deklaruje chęć ponownego uczestnictwa w imprezie w 2015 r. To podobny rezultat jak w poprzednich latach.Choć większość gości EEC to Polacy, to stale rośnie udział uczestników z Europy Centralnej, zwłaszcza Czech i Słowacji, a także innych państw UE. Co roku Katowice odwiedzają duże delegacje z Afryki i Chin, a podczas ostatniej edycji również z Pakistanu.

Jak podkreślił Kuśpik, dla gości Kongresu istotna jest możliwość nawiązywania nowych kontaktów, interesująca tematyka paneli i wygłaszanych przez ekspertów opinii. W Katowicach dochodzi do spotkań, które pozwalają nawiązać nowe kontakty biznesowe, a także pozytywnie wpływają na podjęcie decyzji inwestycyjnych.

- Mamy przekonanie, że Kongres ma dużą siłę oddziaływania na rzeczywistość i pozyskał stałą pozycję w kalendarzach najważniejszych biznesmenów i polityków, którzy chętnie przyjeżdżają do Katowic i pozytywnie oceniają zmiany w regionie - powiedział Kuśpik.

Dodał, że organizatorzy imprezy zawsze starają się o to, aby jej tematyka wyprzedzała bieżące wydarzenia, gdyż biznes interesuje to, co będzie za kilka, kilkanaście lat, a nie kilka-kilkadziesiąt lat.

Tak było z głównym tematem wszystkich edycji Kongresu, czyli solidarnością energetyczną UE, a następnie chociażby w przypadku współpracy gospodarczej z Afryką oraz umową o wolnym handlu pomiędzy UE a USA. Te tematy stały się bardziej widoczne w debacie publicznej po tym, jak znalazły się wśród wiodących tematów Kongresu.  

Kuśpik wyraził nadzieję, że w 2015 r. EEC odbędzie się już w budynku Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego, które powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie katowickiego Spodka. Jego budowa ma zakończyć się jesienią 2014 r. Poprzednie edycje Kongresu odbywały się w kilku, a nawet kilkunastu mniejszych lokalizacjach.

POLECAMY W SERWISACH