PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Emocje wokół dentobusów

ms
30-10-2017, 11:29
Emocje wokół dentobusów Ambulans Mercedes-Benz Citan z firmy Zeszuta
Ministerstwo Zdrowia przeznacza 24 mln zł na zakup 16 dentobusów. Obecnie kontrakt opieki stomatologicznej to ok. 120 tys. zł rocznie, a więc za pieniądze przeznaczone na dentobusy można by sfinansować działanie 200 gabinetów rocznie – pisze OKO.press.

Portal dodaje: Nie trzeba mieć wielkiej wyobraźni, żeby się zorientować, że 200 gabinetów rocznie we wszystkich województwach zrobi większą różnicę niż 16 dentobusów – po jednym na każde województwo. Gdyby utrzymać ten poziom, to mogłoby to być 1000 gabinetów w ciągu pięciu lat.

Tymczasem kupuje się sprzęt do 16 dentobusów, a jeszcze przecież trzeba opłacić kierowców, ubezpieczenie, dentystów, asystentkę stomatologiczną i zapłacić za świadczenia. Oczywiście w dentobusach także będą generowane koszty a wliczając zakup paliwa i części zamiennych do pojazdów trudno będzie utrzymać się we wspomnianej kwocie 120 tys. zł rocznie.

OKO.press słusznie przypomina, że obecnie funkcjonuje w szkołach zaledwie 415 gabinetów stomatologicznych, gdyby były takie w każdej szkole (27 tys.) oznaczałoby to koszt co najmniej 1,89 mld zł. Koszt kosztem, ale wówczas trzeba by niemal wszystkich polskich lekarzy dentystów pozamykać w szkołach. To trudne zadanie.

Należy sądzić, że nie mniej trudnym przedsięwzięciem będzie znalezienie 16 załóg do 16 dentobusów, oczywiście przy założeniu, że NFZ nie stosowałby preferencyjnych stawek dla mobilnych dentystów. Póki co prawo na to nie pozwala.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH