PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

e-Zdrowie jak kolej, bez szyn(y) nie ruszy

rynekzdrowia.pl/szaft
09-01-2015, 14:51
e-Zdrowie jak kolej, bez szyn(y) nie ruszy e-Zdrowie może mieć nawet 2,5 roku opóźnienia (fot. Fotolia/PTWP)
Nie ma szans na dotrzymanie terminu uruchomienia systemu e-Zdrowie, który miał ruszyć w lipcu 2015 r. Ile jeszcze poczekamy?

Elektroniczne recepty, zdalny dostęp do dokumentacji medycznej, możliwość rejestracji online - to wszystko miało działać już za kilka miesięcy.

Termin oddania do użytku systemu e-Zdrowie nie zostanie jednak dotrzymany ponieważ szczecińska spółka Unizeto Technologies, nie była w stanie przygotować na czas jednego z najważniejszych elementów całej machiny - tzw. szyny usług, scalającej wszystkie elementy systemu.

Firma tłumaczy, że realizacja umowy w założonym harmonogramie i budżecie stała się niemożliwa z powodu złożonych okoliczności, na które Unizeto Technologies SA jako Integrator nie miało wpływu, a Zamawiający, czyli CSIOZ nie był w stanie lub też nie chciał tych okoliczności zmienić
Bez względu na publikowane oświadczenia i tłumaczenia, stan faktyczny jest taki, że projekt całego systemu e-Zdrowie nie ruszy, dopóki nie będzie zrealizowana jego najważniejsza część - tzw. szyna usług.

- Nie mając innego wyjścia w trybie pilnym musieliśmy uruchomić procedurę wyłonienia kolejnego wykonawcy tego projektu. Zaprosiliśmy do tego postępowania 11 wykonawców. W odpowiedzi została złożona tylko jedna oferta. Nie możemy się na nią w tej chwili zdecydować bo nie mamy zabezpieczonych na jej realizację odpowiednich środków finansowych - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marcin Kędzierski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Oferent chce dwa razy więcej niż Unizeto. Z pewnością na taką wycenę ma wpływ czas realizacji projektu. Kiedy Unizeto podpisywało umowę miało 2,5 roku na wykonanie zadania, obecny wykonawca zaledwie 10-11 miesięcy.

Kiedy zatem ruszy e-Zdrowie? Możliwe są dwa scenariusze.

- Gdyby udało nam się wspólnie z Ministerstwem Zdrowia pozyskać od ministra finansów dodatkowe środki, aby zakontraktować wykonawcę "szyny usług", to zgodnie z tą ofertą bylibyśmy w stanie włączyć System P1 - "Elektroniczną Platformę Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" - jeszcze w tym roku - zapewnia dyrektor Kędzierski

I dodaje: - W ciągu 6 miesięcy od podpisania umowy jesteśmy w stanie rozpocząć zasilanie danymi system informacji medycznej, czy rozpocząć proces włączania się do systemu świadczeniodawców i aptek do obsługi recept elektronicznych, skierowań elektronicznych.

Drugi scenariusz jest dużo mniej optymistyczny. Zakłada skorzystanie ze środków nowej perspektywy finansowej, co może wydłużyć cały proces wdrożenia systemu e-Zdrowie co najmniej o 2,5 roku.

Więcej: rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH