PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Działalność w branży stomatologicznej: skomplikowane rozliczenia VAT

ms
04-04-2017, 11:58
Działalność w branży stomatologicznej: skomplikowane rozliczenia VAT Skomplikowane rozliczenia VAT (foto: pixabay)
Kiedy przysługuje zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, przenoszonej w deklaracji VAT-7 z miesiąca na miesiąc na następny okres rozliczeniowy? Każdy przypadek jest inny. Ten, w którym wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - specyficzny.

Pytająca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych - podatek liniowy, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Głównym przedmiotem jej działalności są usługi w dziedzinie techniki dentystycznej w ramach wykonywania i dostawy protez dentystycznych i sztucznych zębów oraz przeprowadzanie szkoleń edukacyjnych w krajach Unii Europejskiej.

Działalność w dziedzinie protetyki jest zwolniona z podatku VAT, natomiast usługi szkoleń wykazywane są jako świadczenie usług poza terytorium kraju (zgodnie z art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług).

Podatek VAT, naliczony od zakupów związanych z działalnością protetyczną, nie podlega odliczeniu w deklaracji VAT-7, podatek od zakupów związanych ze szkoleniami podlega natomiast odliczeniu w 100 proc., z kolei zakupy mieszane (zgodnie z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług) odliczane są w wysokości 84 proc. Proporcja ta - przedstawiona w Urzędzie Skarbowym - została ustalona zgodnie z przepisami prawa w oparciu o dane z 2015 r.

Za okres od 8 stycznia 2013 r. do 29 lutego 2016 r. powstała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, która w deklaracji VAT-7 była z miesiąca na miesiąc przenoszona na następny okres rozliczeniowy.

Podatniczka nie występowała o zwrot nadwyżki podatku na rachunek bankowy.

W deklaracji VAT-7 za marzec oraz za kwiecień 2016 r. kobieta wykazała sprzedaż zwolnioną i opodatkowaną (świadczenie usług poza terytorium kraju) oraz wystąpiła o zwrot podatku w terminie 60 dni, który otrzymała na rachunek bankowy.

W deklaracji VAT-7 za maj 2016 r. - październik 2016 r. wnioskodawczyni nie wykazywała sprzedaży opodatkowanej - w tym przypadku usług szkolenia wykazywanych jako świadczenie usług poza terytorium kraju i wnioskodawczyni wystąpiła o zwrot nadwyżki podatku na rachunek bankowy w terminie 180 dni.

Urząd Skarbowy zakwestionował zwrot podatku powołując się na art. 86 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług i wezwał wnioskodawczynię do złożenia korekt oraz zwrotu już otrzymanych pieniędzy za maj 2016 r. oraz czerwiec 2016 r.

Czy w opisanej sytuacji, przy braku sprzedaży opodatkowanej (za okres maj 2016 - październik 2016) można wnioskować o zwrot podatku VAT bezpośrednio na konto w terminie 180 dni?

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie podatniczka takie prawo miała.

Podatniczka w deklaracji VAT-7 za okres maj 2016 - październik 2016 wystąpiła o zwrot nadwyżki podatku należnego nad naliczonym wynikający z deklaracji składanych od 2013 r. - nie wystąpiła o zwrot podatku naliczonego za maj 2016 - październik 2016. Wobec powyższego - ograniczenia wynikające z art. 86 ust. 19 ustawy o VAT, nie mają zastosowania.

SŁOWA KLUCZOWE
VAT   izba skarbowa  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.