PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dolnośląskie – szansa na dotację, ale nie dla wszystkich

ms
11-03-2016, 07:34
Dolnośląskie – szansa na dotację, ale nie dla wszystkich calculator-723925_1920 (1).jpg
Gabinety stomatologiczne w woj. dolnośląskim mają duże szanse na dotacje, z tym, że tylko do poziomu 45 proc. wartości inwestycji.

Warunki ogólne
Nabór z programu 1.5.1 A Wsparcie innowacyjności produktowej i procesowej MŚP rozpocznie się na przełomie III i IV kw. 2016 r. Z dotacji (45 proc. wartości inwestycji) może skorzystać każdy przedsiębiorca, który planuje zakupić sprzęt do firmy.

Co można kupić
Pieniądze mogą sfinansować zakup sprzętu i ewentualną adaptację. Co istotne, lista zakupów musi być ściśle skorelowana z celami projektu. We wniosku należy bardzo dokładnie określić potrzeby. Najkorzystniej postawić na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań dotyczących m.in. diagnostyki (np. tomografia komputerowa), produktów typu CAD/CAM lub urządzeń takich jak lasery.

Zakup takiego sprzętu pozwoli jednocześnie na dokupienie innych urządzeń. Każdą tego typu inwestycję trzeba uzasadnić. Zaniechanie grozi utratą punktów za „logikę projektu”, a w tym programie to ma duże znacznie.

Biznesplan
Przygotowanie biznesplanu będzie najważniejszym elementem całości. Właściwie bez dobrego biznesplanu nie ma sensu ubiegać się o dotację , gdyż wniosek może odpaść już na etapie oceny formalnej.

W biznesplanie trzeba wziąć pod uwagę takie kwestie jak: zdolność finansowa związana z realizacją całego projektu, zasadność planowanych zakupów, poprawność wyboru wskaźników ekonomicznych. Biznesplan musi uwzględniać dotychczasowe wyniki finansowe praktyki stomatologicznej i wykonywane usługi.

Realizacja projektu
Wszystkie zakupy można zacząć realizować po złożeniu wniosku. Czas od złożenia dokumentów do otrzymania wyników to ok. 6-12 miesięcy. Sprzęt może być zakupiony za gotówkę lub kredyt, ewentualnie w ramach leasingu finansowego.

Dotacja rozliczana jest w taki sposób, że po podpisaniu umowy z urzędem dostarczamy faktury zakupowe i potwierdzenia zapłaty, wraz ze specjalnym drukiem. Czas na zakup wszystkich sprzętów to dwa lata od momentu podpisania umowy, ale trzeba pamiętać, że wraz z ostatnim zakupem rozpoczyna się okres trwałości projektu. Okres trwałości to czas jaki firma musi przetrwać na rynku i wynosi on dwa lata. Im szybciej zrobimy zakupy tym szybciej rozliczymy się z urzędnikami odpowiedzialnymi za rozliczenie dotacji.

Konsultacje i pozyskiwanie dotacji:
biuro@dentalway.pl
tel. 733 203 682

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH