• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń

    najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dochodź zwrotu podatku od nieujawnionych źródeł dochodu

ms
23-09-2013, 08:10
Dochodź zwrotu podatku od nieujawnionych źródeł dochodu Dochodź zwrotu podatku od nieujawnionych źródeł dochodu
Obciążono Cię 75 proc. podatkiem - z tytułu nieujawnienia źródła dochodu? Masz kilka dni na odzyskanie wpłaconych pieniędzy lub zmianę niekorzystnego werdyktu.

Wśród lekarzy dentystów takich przypadków jest sporo. Świadczą o tym wcale nie pojedyncze wyroki WSA w sprawach, w których prowadzący praktykę stomatologiczną nie chcieli zgodzić się z postanowieniami kontrolerów z urzędów skarbowych.

Trybunał Konstytucyjny wydał nieoczekiwane rozstrzygnięcie uznając, że 75-procentowy podatek dochodowy jest niezgodny z Konstytucją. Podatnicy mają czas do 27 września 2013 r. na podjęcie działań zmierzających do jego zwrotu. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie o sygnaturze SK 18/09, uznaje za niekonstytucyjny m.in. art. 20 ust. 3 ustawy o PIT - będący podstawą wydawania decyzji wymierzającej podatek od nieujawnionych dochodów według 75-proc. stawki (w brzmieniu obowiązującym w latach 1998-2006) - co oznacza, że wszystkie sprawy z tytułu nieujawnionych źródeł przychodu za lata 1998-2006 podlegają umorzeniu i istnieje możliwość odzyskania zapłaconego podatku. Należy jednak pamiętać, iż aby móc wznowić zakończone postępowanie podatkowe i odzyskać zapłacony podatek należy złożyć wniosek w terminie 30 dni od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Co do spraw w których podatek został nałożony po 2006 roku sprawa nie jest już taka prosta, ale też nie beznadziejna.

Trybunał Konstytucyjny wydał zaskakujące rozstrzygnięcie, według którego 75 proc. podatek dochodowy jest niezgodny z Konstytucją (sprawa o sygnaturze SK 18/09).

Podatnicy nie mają wiele czasu na reakcję, gdyż tylko do 27 września 2013 r. na podjęcie działań zmierzających do jego zwrotu.
Wyrok TK uznał za niekonstytucyjny m.in. art. 20 ust. 3 ustawy o PIT (podstawa wydawania decyzji wymierzającej podatek od nieujawnionych dochodów według 75 proc. stawki w brzmieniu obowiązującym w latach 1998 - 2006). Wszystkie sprawy z tego okresu podlegają umorzeniu. Podatnicy obciążeni karami pieniężnymi mają możliwość odzyskania zapłaconego podatku.

Warunkiem wznowienia postępowania podatkowego i odzyskania podatku jest złożenie wniosku w ciągu 30 dni od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Termin ten mija 27 września 2013 r. Ważne, że wpłacona kwota, o ile była uiszczona z odsetkami, powinna być zwrócona również z odsetkami (za cały okres od dnia wpłaty do dnia zwrotu na rachunek bankowy podatnika). Wniosek o wznowienie postępowania trzeba złożyć do urzędu skarbowego, który w przeszłości wydał niekorzystny werdykt.

W innej sytuacji są podatnicy, którzy wiedli przegrany spór z urzędami skarbowymi po 2006 r., jednak i oni mogą mieć nadzieję na odzyskanie wpłaconych niegdyś pieniędzy na podstawie postanowienia pokontrolnego. Co prawda, wyrok TK nie dotyczy ich bezpośrednio, jednak ze względu na identyczne przesłanki mogą i oni pokusić się o zwrot zasądzonych kwot. Nawet jeśli się to nie uda, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich sytuacją zajmie się w przyszłości TK.

A co z osobami, które wiodą jeszcze spór z urzędnikami aparatu kontroli skarbowej? Oni mogą powoływać się na wyrok TK i powinni uzyskać pozytywne dla siebie rozstrzygnięcie sporu z tytułu nieujawnienia źródła dochodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
podatki: kary  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.