PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dochodowość stomatologii spada od 2010 r.

en
05-01-2018, 09:13
Dochodowość stomatologii spada od 2010 r. W amerykańskiej stomatologii spadki w przychodzie (fot. pixabay)
Na szczęście obniżka dochodowości występuje w Stanach Zjednoczonych. Tam wartość przychodu brutto w przeliczeniu "na fotel stomatologiczny na godzinę" od 2010 roku systematycznie spada.

W badaniu zebrano dane finansowe z 12,5 tys. gabinetów stomatologicznych na terenie Stanów Zjednoczonych. 

Z ich zestawienia jasno wynika, że przynajmniej na razie, amerykańska stomatologia najlepszy czas ma już za sobą. Najwyższe dochody dentyści osiągali w 201o r., kiedy wartość przychodu brutto na fotel stomatologiczny na godzinę wynosiła 88 USD. Niestety od tego czasu wartość ta systematycznie spada, na przykład w 2016 r. wynosiła 57,73 USD, zaś w 2015 r. - 59,03 USD.

Co ten trend oznacza dla jednostkowej praktyki stomatologicznej?

Sytuacja ta wymaga większej mobilizacji od personelu pomocniczego podczas ustalania grafiku pracy lekarza dentysty, by maksymalizować przychód. Wydłużenie godzin pracy gabinetu i przyjmowanie większej liczby pacjentów nie zwiększy wartości przychodu na godzinę na fotel - radzi konsultant Dayna Johnson, z firmy Rae Dental Management, która pracowała w klinice stomatologicznej  jeszcze dwadzieścia lat temu, gdy płacenie rachunków za leczenie nie było tak wielkim obciążeniem dla Amerykanów jak obecnie.

Skutecznym rozwiązaniem będzie zatem stworzenie  wzorca harmonogramu pracy gabinetu, którym - mając na celu zwiększenie przychodu - rejestratorka będzie się kierować podczas ustalania grafiku dentysty. 

Jedną z przyczyn spadku przychodu jest kryzys gospodarczy, amerykańskie firmy ubezpieczeniowe coraz bardziej szczegółowo regulują kwestie wyceniania procedur przez stomatologów.

- Jednak warto wiedzieć, jak przychód na godzinę pracy fotela wygląda w każdej praktyce, to ważna informacja, bo pozwala ustalić cele strategii w zarządzaniu kliniką - radzi  Johnson.

- Liczby pokazują wszystko czarno na białym, a większość właścicieli praktyk nie potrafi powiedzieć jak ich przychód wypada na tle średniej krajowej, ani nawet nie potrafią porównać różnych okresów funkcjonowania własnego gabinetu - krytykuje konsultantka i radzi, by wykorzystywać ten wskaźnik dla własnego dobra.

Bez danych na temat przychodu "na godzinę na fotel stomatologiczny" trudno oceniać rzeczywistą kondycję praktyki, można jedynie zgadywać, na ile dobrze sobie radzi.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH