PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dlaczego stomatolog nie może pracować w praktyce zawodowej lekarza dentysty

Mirosław Stańczyk
16-12-2015, 12:30
Dlaczego stomatolog nie może pracować w praktyce zawodowej lekarza dentysty Restrykcje w zatrudnianiu przez lekarza dentystę (foto: freedigitalphotos)
Lekarze dentyści od dawna podnoszą kwestię nałożonych na nich restrykcji, a dotyczących braku możliwości zatrudniania kolegów po fachu w ramach prowadzonej praktyki zawodowej. KS NRL uważa, że ograniczenie to trzeba znieść.

Mirosław Stańczyk, infoDENT24.pl:  Możliwość zatrudniania przez lekarza dentystę, świadczącego usługi stomatologiczne w ramach praktyki zawodowej, jest najczęściej korzystne dla zatrudniającego i dla zatrudnionego, wciąż jednak takie ograniczenie istnieje. Dlaczego?
Dr n. med. Agnieszka Ruchała - Tyszler, wiceprezes NRL i przewodnicząca Komisji Stomatologicznej NRL:  Wolałabym skupić się na tym, co możemy zrobić, żeby tę sytuację zmienić. Pierwszy krok uczyniliśmy w połowie roku, kiedy to podczas posiedzenia KS NRL w Serocku, sformułowaliśmy stosowną propozycję, z zamiarem przedstawienia jej NRL.

Niestety okazało się, że Komisja Legislacyjna NRL nie widzi możliwości, aby proponowane przez nas rozwiązanie poddane zostało szerszej konsultacji, a więc także, aby sformułować projekt służący implementacji zmian przepisów w tym zakresie.

infoDENT24.pl: Trudno przypuszczać, aby taka opcja zadowoliła lekarzy dentystów.
Dr n. med. Agnieszka Ruchała – Tyszler: Nie zadowoliła i dlatego podczas kolejnego posiedzenia KSNRL 28 listopada 2015 r. w Wiśle praktycznie jednogłośnie zagłosowano za podtrzymaniem naszego wcześniejszego stanowiska.

Obecnie prowadzenie praktyki zawodowej jest znakomicie utrudnione w sytuacjach wcale nie tak rzadkich. Tak jest chociażby w przypadku: choroby, szkolenia, urlopu. Organizowanie zastępstw to erzac sprawnie funkcjonującego gabinetu dentystycznego. Problem zniknąłby, gdyby można było zatrudniać innego lekarza dentystę. Chodzi także o zapewnienie komplementarnych usług w ramach jednego adresu. Teraz lekarz dentysta, zajmujący się na przykład leczeniem zachowawczym, musi odesłać pacjenta do ortodonty, czy chirurga. Zmiana przepisów pozwoliłaby w wielu przypadkach zachować jedność miejsca wykonywanych procedur medycznych. To usprawniłoby w zdecydowany sposób proces leczenia.

Owszem istnieje możliwość rozpoczęcia współpracy - na zasadach partnerskich - z koleżanką, bądź z kolegą po fachu, jednak rozwiązanie, w którym dwa niezależne wobec prawa byty muszą ściśle współpracować - nie zawsze jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Mnożą się wówczas pytania o kompetencje i odpowiedzialność wobec organów kontrolnych i wobec pacjentów podlegających niekiedy skomplikowanym procedurom leczniczym. Zależność pracodawca – pracownik dokładnie określa: kto, za co i przed kim odpowiada.

Za proponowanym przez nas rozwiązaniem przemawia również fakt, iż zdecydowana część rozpoczynających karierę zawodową lekarzy dentystów nie ma wystarczających środków finansowych, aby z marszu uruchomić praktykę dentystyczną, nie każdy trafi do lecznicy mogącej zatrudniać dentystów. O to szczególnie trudno w mniejszych ośrodkach, gdzie liczba podmiotów leczniczych jest zbyt mała.

POLECAMY W SERWISACH