PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dlaczego dentystki zarabiają mniej niż dentyści?

en
21-04-2017, 09:25
Dlaczego dentystki zarabiają mniej niż dentyści? W Stanach Zjednoczonych istnieją duże dysproporcje między zarobkami dentysów a dentystek (fot. pixabay)
Nierówności w zarobkach kobiet i mężczyzn wykonujących zawód dentysty stał się przedmiotem dociekań naukowców, którzy przeanalizowali sytuację na rynku amerykańskim.

W ostatnich latach coraz więcej kobiet trafia na rynek pracy, szczególnie do stomatologii i medycyny. W 1982 r. w Stanach Zjednoczonych wśród dentystów zaledwie 3 proc. stanowiły kobiety, w 2004 r. było ich już 22 proc., w 2020 r. ich udział w rynku pracy ma sięgnąć nawet 30 proc. Jednak ich zarobki  w tych zawodach, wymagających przecież bardzo wysokich kwalifikacji, nadal pozostają w tyle za wynagrodzeniem mężczyzn.

Dentystka tania siła robocza?
Naukowcy porównali zarobki biorąc pod uwagę wiek, liczbę godzin pracy w tygodni i status zatrudnienia. Zauważyli, że wynagrodzenie kobiet stopniowo rośnie i różnica między ich wynagrodzeniem a wynagrodzeniem mężczyzn się zmniejsza, jednak jeszcze w 2010 r. przeciętnie zarabiały tylko 65 proc. tego, co przynosili do domu ich koledzy po fachu.

Mężczyzna jest częściej właścicielem praktyki
Okazuje się, że mężczyźni częściej niż kobiety posiadają własną praktykę stomatologiczną.  Na podstawie danych zebranych przez Health Policy Institute w okresie  2013 - 2015 okazuje się, że dentyści, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami praktyki stomatologicznej (przy podobnej liczbie godzin pracy w tygodniu, doświadczeniu zawodowym, specjalizacji i statusie własności) zarabiają o  37 proc. więcej niż kobiety (5-9 lat wykonywania zawodu), 20 proc. więcej, gdy pracują przez 10-19 lat i 25 proc. przy doświadczeniu ponad 20-letnim.
Zauważono też jeszcze jeden trend, a mianowicie dentyści zwykle są starsi, w 1990 r. o osiem lat, dwie dekady później ta różnica wieku między płciami wzrosła do lat 11.

- Obserwowana przez nas różnica w zarobkach jest nadal znaczna, ale nie udaje się w łatwy sposób wyjaśnić. Pod względem takich cech jak stan cywilny, czy liczba dzieci, sytuacja dentystów i dentystek jest podobna. Co ważne kobiety w sposobie pracy, czyli pod względem liczby przepracowanych godzin oraz doświadczenia coraz są bliższe mężczyznom w tym zawodzie, konstatowali badacze.

Skąd ta różnica?
Naukowcy przyznają, że  jednego czynnika nie wzięli pod uwagę analizując dane. Mianowicie niewykluczone, że  dentystki częściej mają pacjentów, których leczenie pokrywane jest przez ubezpieczenie społeczne  niż pokrywane z prywatnych polis. Inny czynnik, który może wpływać na dochody, ale nie został uwzględniony w badaniu  to rodzaj procedur, jest bardzo prawdopodobne, że kobiety w większym stopniu skupiają się na mniej inwazyjnych, prewencyjnych procedurach, które z reguły są tańsze niż leczenie chirurgiczne.

Badacze nie wykluczają też najbardziej prozaicznej przyczyny - stawki płacone za tę samą pracę w przypadku kobiet mogą być po prostu niższe...

Analiza ukazała się na łamach pisma Journal of the American Dental Association. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zarobki dentystów   Stany Zjednoczone  

POLECAMY W SERWISACH