PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dlaczego Czechom opłaca się leczenie polskich niepełnosprawnych, a Polakom - nie

ms
15-01-2018, 11:52
Dlaczego Czechom opłaca się leczenie polskich niepełnosprawnych, a Polakom - nie Niepełnosprawni pod czeską narkozą (foto: Dentator)
Bez narkozy niemożliwe jest leczenie większości osób niepełnosprawnych, zwłaszcza pacjentów z zespołem Downa, padaczką czy porażeniem mózgowym. Tymczasem w Polsce ośrodków leczących w znieczuleniu ogólnym jest wciąż niewiele. Alternatywą stają się czeskie kliniki.

Za mało narkozy w Polsce
W Polsce działa tylko 65 placówek wykonujących leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym – czytamy w informatorze o umowach Narodowego Funduszu Zdrowia. W poszczególnych województwach można znaleźć od zaledwie 2 do 8 tego typu ośrodków. Tymczasem takie placówki są często jedyną szansą na leczenie zębów u osób niepełnosprawnych. Powód? Bez narkozy niemożliwe jest leczenie pacjentów np. z zespołem Downa, padaczką, stwardnieniem rozsianym, chorobami psychicznymi, porażeniem mózgowym czy po prostu panicznie bojących się dentysty. 

- Sytuacja w zeszłym roku nieco się poprawiła, bo NFZ w niektórych regionach zwiększyło liczbę gabinetów. To jednak wciąż za mało. Mamy dziś do czynienia z sytuacją, w której pacjent, nieraz w bólu, musi czekać na wizytę w kolejce, tak duże jest obłożenie. Do tego problemem pozostaje samo leczenie niepełnosprawnych. Nie każdy gabinet dysponujący narkozą jest dziś przystosowany do tego, aby podjąć się leczenia pacjentów np. z porażeniem mózgowym. Rzadkością jest także kompleksowe leczenie na jednej wizycie, praktykuje się za to pomoc doraźną. Profilaktyka i pełne leczenie planowe jest zaniedbywane  – mówi lek. stom. Piotr Borowski, koordynujący pracę kliniki Dentator w Ostrawie, leczącej niepełnosprawnych z Polski.

W efekcie wielu pacjentów zanim trafi na leczenie wędruje od dentysty do dentysty.

– Zagwarantowany przez ustawę dostęp do leczenia  w praktyce nie zdaje egzaminu. Zgodnie z ustawą niepełnosprawny może leczyć się w każdym gabinecie z kontraktem NFZ, ale nie każdy gabinet ma narkozę.  Może przyjąć np. osobę niewidomą, o ile nie ma przeciwwskazań, ale z porażeniem mózgowym potrzebne jest już znieczulenie ogólne. Oczywiście niepełnosprawny może leczyć się w specjalnych ośrodkach dysponujących narkozą, ale nie każdy jest w stanie go przyjąć i leczyć w warunkach ambulatoryjnych, zwłaszcza, jeśli nie jest odpowiednio przystosowany do osób niepełnosprawnych. Przy odrobinie szczęścia udaje się znaleźć taką placówkę, o ile w województwie jest więcej ośrodków, zwłaszcza lepiej wyposażonych placówek przyszpitalnych. To jednak loteria – mówi dentysta.

Prywatnie można, ale drogo
Nic więc dziwnego, że niepełnosprawni poszukują innych rozwiązań. Jedną z najczęstszych jest leczenie w prywatnych klinikach i gabinetach. To jednak wciąż zarezerwowane jest dla najzamożniejszych lub rodzin gotowych wziąć kredyt na leczenie. Samo podanie znieczulenia ogólnego to dziś wydatek rzędu 250-1000 zł. Leczenie ubytków to już grube tysiące. Problemem jest także rezerwa wielu stomatologów odnośnie leczenia osób ze znaczną niepełnosprawnością.

POLECAMY W SERWISACH