PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dla startujących dentystów na dobry początek - kasa fiskalna

ms
14-01-2015, 13:24
Dla startujących dentystów na dobry początek - kasa fiskalna Kasa fiskalna w każdym gabinecie dentystycznym (fot. sxc.hu)
Dentyści, o ile realizują usługi na rzecz osób fizycznych, muszą od 2015 r. instalować kasy fiskalne. Nie od razu.

Dentysta, rozpoczynający po 31 grudnia 2014 r. prowadzenie gabinetu dentystycznego, na zainstalowanie kasy fiskalnej i rozpoczęcie ewidencjonowania przy jej pomocy ma dwa miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym gabinet odnotował pierwszy przychód z tytułu uruchomionej działalności leczniczej.

Oznacza to, że o ile dentysta od pierwszego klienta zainkasował pieniądze, na przykład w marcu 2015 r., to ewidencję przychodów za pomocą kasy fiskalnej musi zapoczątkować od 1 czerwca 2015 r.

Oczywiście taki wymóg nie istnieje o ile lekarz dentysta prowadzi własny gabinet stomatologiczny, ale całą aktywność zawodową realizuje w oparciu o kontrakt z NFZ. Co do zasady tak jest o ile usługi lekarskie, wykonywane są na rzecz podmiotu gospodarczego (przychodnia, szpital) i dokumentowane fakturą. Za taki podmiot należy zatem uznać zarówno NFZ, jak i każdą firmę prowadzącą prywatną przychodnię, prywatny szpital. Świadczenie usług lekarskich w ramach kontraktu z takimi podmiotami nie podlega ewidencji w kasie fiskalnej.
Jeśli więc lekarz świadczy usługi wyłącznie w ramach kontraktu z NFZ lub z innym podmiotem gospodarczym, nie musi mieć kasy fiskalnej.

Kroki przy wprowadzaniu kasy fiskalnej do gabinetu dentystycznego:
- zgłosić kasę do naczelnika właściwego urzędu skarbowego (ten, w którym dentysta rozlicza się z tytułu działalności gospodarczej (praktykę lekarska).

- dokonać fiskalizacji w obecności serwisanta - czynność jednorazowa, służąca zsynchronizowaniu pracy modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną kasy, zakończone wydrukowaniem dobowego raportu fiskalnego.

- dentysta oraz serwisant są zobowiązani do dokonania zgłoszenia do urzędu skarbowego w terminie 7 dni, gdzie otrzyma numer ewidencyjny urządzenia. Jest to numer indywidualny, dotyczący wyłącznie jednego urządzenia i odpowiadającej mu książki kasy (podatnik jest zobowiązany do umieszczenia go w sposób trwały na kasie).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH