PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dla rezydentów dwukrotna średnia krajowa pensja

ms
21-03-2016, 12:44
Dla rezydentów dwukrotna średnia krajowa pensja Więcej pieniędzy dla rezydentów (foto: pixabay)
W ostatnich tygodniach rozwiązał się worek interpelacji poselskich dotyczących problemu niskich uposażeń rezydentów - lekarzy i lekarzy dentystów. W ten wyraźny trend wpisuje się głos posła Kazimierza Moskala.

Grupa młodych medyków, działających w ramach Porozumienia Rezydentów OZZL, przedstawiła posłowi opinie i uwagi na temat wynagrodzeń, relacji pensji do płacy minimalnej oraz do średniej krajowej. Młodzi zwracali uwagę także na wysoki poziom frustracji, zaczynających pracę lekarzy i lekarzy dentystów oraz na ryzyko masowych wyjazdów do pracy poza Polskę.

Młodzi lekarze chcą, żeby kwestia ich wynagrodzeń uregulowana została przez Radę Ministrów (przy okazji nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty).

Kazimierz Moskal tak argumentuje swoje zdanie, popierające stanowisko medyków:
Niedobór kard medycznych w Polsce narasta z roku na rok. Emigracja zarobkowa, rosnącą luka pokoleniowa w środowisku medycznym oraz starzenie się społeczności lekarskiej - bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo pacjentów. Wysokość pensji na zachodzie Europy, a nawet w sąsiadujących z nami Czechach, jest znacznie wyższa, co również, w połączeniu z licznymi problemami podczas szkolenia specjalizacyjnego - zachęca do wyjazdu. 

Poseł dopytuje się:
Czy Ministerstwo Zdrowia dostrzega problem niskiego wynagradzania rezydentów oraz potrzebę i możliwości wprowadzenia zmian w organizacji, a także finansowaniu ich pracy?
Czy Ministerstwo Zdrowia planuje, wraz z nowelizacją ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, zmianę art. 16 j ust. 3: z 70 proc. na 110 proc. (minimalne uposażenie rezydenta w stosunku do średniej krajowej)?
Czy Ministerstwo Zdrowia planuje osiągnięcie docelowego wynagrodzenia lekarzy i lekarzy dentystów w trakcie szkolenia rezydenckiego na poziomie dwóch średnich krajowych?
Czy Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie ustawowych regulacji minimalnego wynagrodzenia za godzinę dyżuru medycznego, wynikającego z umowy o pracę?

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH