PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto zrób siłownię w poczekalni gabinetu

smn
29-06-2017, 09:00
Dentysto zrób siłownię w poczekalni gabinetu Na pacjentów z dentofobią dobrze działa wysiłek fizyczny tuż przed wizytą (fot. pixabay)
Badania w Niemczech dają nadzieję na prosty sposób zwalczania dentofobii. A jest nią nic innego, jak wysiłek fizyczny tuż przed wizytą u stomatologa. Może warto więc rozważyć zamienienie części poczekalni w siłownię?

W eksperymencie wzięło udział 30 osób, pacjentów przychodni psychologicznej w Berlinie. Wszyscy mieli wysoki wynik w skali DAS (Dental Anxiety Scale) oraz unikali wizyty u dentysty przez co najmniej trzy lata, przy czym podczas trwania badania nie mogli być leczeni psychiatrycznie.

Wszyscy uczestnicy zostali zbadani pod kątem maksymalnego zużycia tlenu, poziomu kortyzolu w fazie spoczynku oraz poziomu lęku przed dentystą. Zostali następnie podzieleni na dwie grupy. Każda osoba została zapisana na dwie wizyty do dentysty, podczas pierwszej robiony był scalling, a na drugiej polerowanie zębów.

Przed pierwszą wizytą pacjenci  w poczekalni gabinetu przez 30 min ćwiczyli na bieżni, pierwsza grupa w wolnym tempie (20 proc. maks. zużycia tlenu), a druga w szybszym (70 proc. zużycia tlenu). Przy okazji drugiej wizyty zamieniono grupy, tak aby ćwiczyły z inną intensywnością niż za pierwszym razem. Przed, w trakcie i po wizycie mierzono pacjentom poziom lęku wg skali VAS, a także stężenie kortyzolu w ślinie.

Okazało się, że pacjenci, którzy intensywniej ćwiczyli lepiej radzili sobie z lękiem przed dentystą. To ważne odkrycie, gdyż podsuwa łatwy i tani sposób opanowania dentofobii. Ważne jest szczególnie dla tych pacjentów, wobec których terapia behawioralna nie skutkuje, czyli dla co trzeciego pacjenta panicznie bojącego się stomatologa.

Pozostaje pytanie o odczucia organoleptyczne dentystów leczących pacjentów zaraz po intensywnym wysiłku fizycznym.

Praca ukazała się w majowym numerze  czasopisma Depression and Anxiety.

Więcej: drbicuspid.com

Czytaj także: Geny dentofobii odkryte! 
Wyperswadowali dentofobię
Naukowcy: jak dentofobia wpływa na stan jamy ustnej i jakość życia

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentofobia   badania naukowe   psychologia  

POLECAMY W SERWISACH