PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto, oceniaj oferty i nie wyjdź na …

Mirosław Stańczyk
05-12-2016, 11:22
Dentysto, oceniaj oferty i nie wyjdź na … Negocjować, ale nie przedłużać
- Szanujmy swoją pracę. Nikt nie wymaga, aby wstępna przymiarka do inwestycji skutkowała jej realizacją. Możliwie szybko przerwijmy koło niedomówień – przekonuje Wojciech Kaczmarek z firmy Kol-Dental, od kilkunastu lat działający w branży stomatologicznej.

Prezentujemy część czwartą krótkiego poradnika skutecznego negocjowania z przedstawicielem handlowym.

Oceniaj oferty i nie wyjdź na …

Chcesz kupić drogi sprzęt. Zdecydować się na uznaną markę, czy zaufać mniej prestiżowym, ale nieco tańszym uczestnikom rynku? Decyzję taką należy poprzedzić drobiazgową analizą ofert. Prosisz o konfigurację sprzętu, o przygotowanie szczegółowej oferty. Praca została wykonana. Otrzymujesz zestaw danych. 

Zmieniasz decyzję, ba tak naprawdę wcale nie istniał nawet zamiar kupowania konkretnego sprzętu. Zabrakło ci asertywności, aby na etapie niezobowiązującej pogawędki zdecydowanie powiedzieć, że w zasadzie to nie pora na inwestycje, masz inne priorytety. Boisz się, że ucierpi na tym wizerunek znakomicie prosperującej kliniki.

Gdy nadchodzi czas ostatecznych decyzji, nie chcesz tłumaczyć się z tego, o czym i tak nie powiesz szczerze, bo się wstydzisz. W konsekwencji wolisz nie odbierać telefonów, nie odpowiadasz na maile, zapadasz się pod ziemię.

Szanujmy swoją pracę, nikt nie wymaga, aby wstępna przymiarka do inwestycji skutkowała jej realizacją. Możliwie szybko przerwijmy koło niedomówień. Nie zrzucajmy wszystkiego na brak czasu, nie stawiajmy na przeczekanie.

Prosty, a przy tym zdecydowany komunikat: musieliśmy zmienić plany i to bez tłumaczenia co kryje się za taką decyzją - załatwia sprawę.

Owszem być może potencjalny dostawca zechce poznać przyczyną zmiany decyzji, ale tylko dlatego, żeby przedstawić kolejną ofertę odpowiadającą oczekiwaniom. Nikt nie będzie miał pretensji o negatywny komunikat, wręcz przeciwnie pozostawiasz sobie otwartą furtkę, aby w dogodnym dla siebie momencie powrócić do negocjacji. Nie pozwól sobie na utratę wiarygodności.

W cyklu Krótki poradnik skutecznego negocjowania z przedstawicielem handlowym 
czytaj także: 
Dentysto, znasz rynek lepiej niż ktokolwiek inny: to dobrze, jednak…
Dentysto, śledź elektroniczne platformy zakupowe, ale …
Dentysto, wybierz sobie ulubionego zaopatrzeniowca, zwróć uwagę na..

Wkrótce opublikujemy: 
Dentysto, przedstawiciel handlowy nie jest członkiem rodziny, aczkolwiek …
Dentysto, masz problem ze składaniem zamówień? Zdaj się na…

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Kol-Dental   Planmeca  

POLECAMY W SERWISACH