• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń

    najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta zwolniony z VAT także gdy zajmuje się estetyką, ale...

ms
18-06-2014, 08:08
Dentysta zwolniony z VAT także gdy zajmuje się estetyką, ale... Dentysta zwolniony z VAT także gdy zajmuje się estetyką, ale... (foto: freedigitalphotos)
Czy dentysta prowadzący własny gabinet dentystyczny zwolniony jest z VAT? Jest i to z dwóch tytułów. Każdy z nich obejmuje inne zdarzenia. Jeden jest limitowany, drugi nie. W oparciu o ten pierwszy można świadczyć usługi stomatologii estetycznej, ale do kwoty 150 tys. zł w skali roku.

Takie stanowisko zaprezentował dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w odpowiedzi na zapytanie jednej z właścicielek gabinetu stomatologicznego, która leczy pacjentów. Dentystka chciała wiedzieć czy, prowadząc działalność gospodarczą w zakresie opieki medycznej (świadczoną w prywatnym gabinecie - w ramach wykonywania zawodu lekarza dentysty, a służącą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia) może korzystać ze zwolnienia z VAT.
Usługi te, zakwalifikowane jako PKD 86.23.Z, są na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) zwolnione z opodatkowania.

Nie koniec na tym, dodatkowo - zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 tys. zł. Do wartości tej sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. W tym przypadku nie ma już warunku realizowania usług, ogólnie ujmując, prozdrowotnych.

Ważne jest także i to, iż w myśl art. 113 ust. 2 wspomnianej ustawy, do wartości sprzedaży (150 tys. zł), nie wlicza się m.in. odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku (a tak jest w przypadku leczenia ludzi), ale także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Od 1 stycznia 2014 r. nastąpiła zmiana przepisów w zakresie zwolnienia podmiotowego, z której wynika, że do wartości sprzedaży (150 tys. zł) nie wlicza się:
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
- odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku (zwolnienie jednak nie dotyczy: - transakcji związanych z nieruchomościami; - usług ubezpieczeniowych; - czynności, które nie mają charakteru transakcji pomocniczych);
- dostaw towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

W zasdzie dla dentysty ważne jest to, że do limitu nie wlicza się realizowanych przez niego usług medycznych służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

sygn. akt ITPP1/443-1051/13/JJ

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
VAT   zarządzanie gabinetem   przychód lekarza  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.