PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta zwolniony z VAT także gdy zajmuje się estetyką, ale...

ms
18-06-2014, 08:08
Dentysta zwolniony z VAT także gdy zajmuje się estetyką, ale... Dentysta zwolniony z VAT także gdy zajmuje się estetyką, ale... (foto: freedigitalphotos)
Czy dentysta prowadzący własny gabinet dentystyczny zwolniony jest z VAT? Jest i to z dwóch tytułów. Każdy z nich obejmuje inne zdarzenia. Jeden jest limitowany, drugi nie. W oparciu o ten pierwszy można świadczyć usługi stomatologii estetycznej, ale do kwoty 150 tys. zł w skali roku.

Takie stanowisko zaprezentował dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w odpowiedzi na zapytanie jednej z właścicielek gabinetu stomatologicznego, która leczy pacjentów. Dentystka chciała wiedzieć czy, prowadząc działalność gospodarczą w zakresie opieki medycznej (świadczoną w prywatnym gabinecie - w ramach wykonywania zawodu lekarza dentysty, a służącą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia) może korzystać ze zwolnienia z VAT.
Usługi te, zakwalifikowane jako PKD 86.23.Z, są na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) zwolnione z opodatkowania.

Nie koniec na tym, dodatkowo - zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 tys. zł. Do wartości tej sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. W tym przypadku nie ma już warunku realizowania usług, ogólnie ujmując, prozdrowotnych.

Ważne jest także i to, iż w myśl art. 113 ust. 2 wspomnianej ustawy, do wartości sprzedaży (150 tys. zł), nie wlicza się m.in. odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku (a tak jest w przypadku leczenia ludzi), ale także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Od 1 stycznia 2014 r. nastąpiła zmiana przepisów w zakresie zwolnienia podmiotowego, z której wynika, że do wartości sprzedaży (150 tys. zł) nie wlicza się:
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
- odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku (zwolnienie jednak nie dotyczy: - transakcji związanych z nieruchomościami; - usług ubezpieczeniowych; - czynności, które nie mają charakteru transakcji pomocniczych);
- dostaw towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

W zasdzie dla dentysty ważne jest to, że do limitu nie wlicza się realizowanych przez niego usług medycznych służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

sygn. akt ITPP1/443-1051/13/JJ

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
przychód lekarza   zarządzanie gabinetem   VAT  

POLECAMY W SERWISACH