PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta ze skrytką pocztową, tylko po co

13-12-2012, 05:01
Dentysta ze skrytką pocztową, tylko po co (foto: sxc.hu)
Dentysta ze skrytką pocztową, tylko po co (foto: sxc.hu)
Dentysta będzie inaczej dokonywał wpisów do rejestru podmiotów leczniczych, ale czy logiczniej?

Rozporządzenie ministra zdrowia z 6 grudnia 2012 r., nowelizujące to z 29 września 2011 r. o dość długiej nazwie w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów miało m.in. uporządkować zasady rejestrowe. Zmiany nastąpiły, ale okazuje się, że w tym przypadku zmiany nie są tożsame z uporządkowaniem. Tak przynajmmniej uważa Naczelna Rada Lekarska, która wezwała ministra zdrowia, aby jak najszybciej to co zmienił zmienił raz jeszcze, chociażby przywracając stan uprzedni.

Mniejsza o to, że przepisy znowelizowanego rozporządzenia nie zostały skonsultowane z samorządem lekarskim, gorsza, że wprowadzają chaos i niezrozumienie.

 

Dentysta ze skrytką pocztową

Rozszerzono zakresu danych o numer skrytki pocztowej. Jeśli tak, to można odnieść wrażenie, że powstał obowiązek jej posiadania przez podmioty wykonujące działalność leczniczą (oczywiście nie chodzi o skrzynkę taką jak na zdjęciu). Może powstać sytuacja, gdy w rejestrze będą figurowały dwa adresy do doręczeń: tradycyjny i skrytki pocztowej.

 

Dentysta z identyfikatorem

Obowiązek wskazania województwa i powiatu zastąpiono identyfikatorem terytorialnym dla jednostki podziału terytorialnego. Tymczasem identyfikator taki stanowi pojęcie z dziedziny statystyki publicznej i nie jest, oraz prawdopodobnie nigdy nie będzie, znany lekarzowi dentyście chcącemu zarejestrować praktykę zawodową. Poza tym identyfikator taki nie stanowi składowej adresu pocztowego.

 

Kolejny obowiązek nakładany na samorząd lekarski

Naczelna Rada Lekarska przypuszcza, że na organy prowadzące rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą, a więc na samorząd lekarski, nałożony zostanie obowiązek wzywania lekarzy i lekarzy dentystów, którzy przed dniem wejścia w życie zmian w prawie złożyli wnioski o wpis do rejestru, o zmianę takiego wpisu, o wykreślenie z tego rejestru lub o uzupełnienie danych zawartych we wnioskach

Obowiązek taki nie jest przewidziany ustawą o działalności leczniczej, a dodatkowo rodzi po stronie organów rejestrowych dodatkowe koszty związane z ewentualnym wysyłaniem wezwań. Na to NRL nie chce przystać.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH